Antykoncepcja i leki obniżające cholesterol sposobem na raka

15 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Połączenie środka antykoncepcyjnego i leku obniżającego poziom cholesterolu może pomóc w leczeniu niektórych nowotworów - wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Birmingham, o których informuje pismo "Cancer Research".

Kombinacja bezafibratu, zmniejszającego poziom cholesterolu we krwi i octanu medroksyprogesteronu (środka antykoncepcyjnego) zabija komórki nowotworowe poprzez blokowanie enzymu warunkującego rozwój choroby.

Początkowe etapy badań klinicznych nad skutecznością tych leków przyniosły pozytywne rezultaty u pacjentów z ostrą białaczką szpikową, których przeżywalność była o 3 miesiące dłuższa w porównaniu ze standardową opieką paliatywną. Duet ten okazał się także skutecznym uzupełnieniem chemioterapii u dzieci z chłoniakiem Burkitta w Afryce.

Dotychczas nie było jednak jasne, czy aktywność bezafibratu i medroksyprogesteronu w przypadku tych dwóch różnych nowotworów jest regulowana przez jednakowy mechanizm, czy też na każdy rodzaj raka leki te działają w inny sposób. Okazało się, że w przypadku obu rodzajów komórek nowotworowych duet blokował działanie enzymu o nazwie desaturaza stearylo-CoA, który stymuluje podziały komórkowe i sprzyja przerzutom.

Wyniki tych badań dają nadzieję, że połączenie tych dwóch leków będzie równie skuteczne w leczeniu większej liczby nowotworów zależnych od desaturazy stearylo-CoA. Są to m.in. białaczka limfocytowa, niektóre chłoniaki nieziarnicze, a także rak jelita grubego, prostaty i przełyku. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!