W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będą operacje przeszczepu ręki

16 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Minister zdrowia dał zgodę na przeszczep ręki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Do pierwszej takiej operacji może dojść jeszcze w tym roku. Dotychczas takie zabiegi wykonywano w szpitalu powiatowym w Trzebnicy (Dolnośląskie).

Jak powiedział PAP rzecznik USK we Wrocławiu Monika Kowalska, ministerialna zgoda oznacza, że transplantolodzy z tej placówki rozpoczęli przygotowania do pierwszej takiej operacji.

„Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie do niej dojdzie, ponieważ tego typu operacje nie są częste” - dodała rzecznik.

Pełnomocnik dyrektora szpitala ds. transplantacji dr Paweł Chudoba podkreślił, że USK jest trzecią placówką w Polsce, która podjęła się takiej operacji i będzie korzystać z doświadczenia chirurgów ze szpitala powiatowego w Trzebnicy.

„Zgodę na przeszczep ręki ma również ośrodek w Gliwicach. My chcemy współpracować z kolegami z Trzebnicy, gdyż oni mają największe doświadczenie w takich zabiegach” - powiedział Chudoba.

USK współpracuje już z trzebnickim szpitalem na poziomie przewlekłej opieki nad pacjentami, którym wykonano transplantację kończyny. To właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym są oni profilaktycznie badani, hospitalizowani i otrzymują długotrwałą, dodatkową opiekę medyczną, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Na całym świecie przeszczepiono ponad 40 kończyn górnych, z czego siedem w Szpitalu Powiatowy im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Pierwszy przeszczep w Polsce odbył się w 1971 roku. Wykonał go zespół pod kierunkiem prof. Ryszarda Kocięby.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!