Wiceminister zdrowia Małecka-Libera: w polityce senioralnej priorytetem opieka zdrowotna

18 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

W polityce senioralnej opieka zdrowotna, świadczenia zdrowotne odgrywają priorytetową rolę – mówiła w poniedziałek wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, która wzięła udział w Chorzowie w IV Kongresie „Obywatel Senior”.

Małecka-Libera przedstawiła seniorom realizowane przez resort programy oraz plany. „Wyzwania, jakie stawiamy w opiece zdrowotnej, są zadaniami zróżnicowanymi, wieloletnimi” – powiedziała wiceminister zdrowia.

Jednym z istotnych działań, jak wskazała Małecka-Libera, jest objęcie osób starszych tzw. oceną geriatryczną. „Wyszło rozporządzenie ministra zdrowia o tzw. ocenie geriatrycznej (...). Każdy pacjent powyżej 65. roku życia będzie takiej ocenie geriatrycznej podlegał od następnego roku" – powiedziała Małecka-Libera. Dodała, że procedura dotyczy pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych. "Ponadto trwają i będą trwały prace nad tym, aby taką opiekę, ocenę geriatryczną zapewnić także przez lekarza rodzinnego czy specjalistę” - wskazała.

Dodała, że ocena będzie polegała „na ocenie stanu zdrowia osoby 65 plus”, jej zdrowia fizycznego i psychicznego oraz ewentualnej kwalifikacji do kolejnych zabiegów.

Kolejnym wyzwaniem jest - jej zdaniem - „rozwój zarówno oddziałów, jak i różnego rodzaju placówek, gdzie będzie można uzyskać poradę geriatryczną”. „To trudne wyzwanie, przyznaję - z tego względu, że lekarzy geriatrów mamy w Polsce w tej chwili ok. 370. Ale mamy świadomość, że trzeba kształcić tę kadrę. W tej chwili nowych lekarzy, którzy rozpoczęli tą specjalizację, jest 169” - mówiła Małecka-Libera.

Wiceminister zdrowia zaznaczyła, że "specjalizacja ta jest wpisana na listę priorytetów ministra zdrowia" jako ta, która wymaga "innego rodzaju motywacji także finansowych i zachęt do tego, żeby lekarze rozpoczynali tego typu specjalizację”.

Wskazała ponadto, że prowadzona jest też „szeroko zakrojona akcja szkoleń lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, po to, aby byli przygotowani merytorycznie” do opieki nad seniorami.

Kolejnym elementem wsparcia jest m.in. telemedycyna. „W tej chwili odgrywa kluczową rolę, jest jednym z ważniejszych priorytetowych zadań wspomaganych przez różnego rodzaju fundusze, albowiem widzimy, że opieka dedykowana osobom starszym jest absolutnie nie tylko innowacyjna, tańsza, ale także bezpośrednio może trafić do państwa domów” – wskazała.

„Najnowszy projekt, który w tej chwili opiniujemy w ministerstwie zdrowia, który w najbliższym czasie zafunkcjonuje, to jest dzienny dom opieki medycznej – (…) forma pośrednia pomiędzy leczeniem szpitalnym a pobytem w domu. (Chodzi o) moment, kiedy pacjent już wychodzi ze szpitala, ale jeszcze potrzeba wsparcia zarówno pielęgnacyjnego, jak również wsparcia rehabilitacyjnego” – poinformowała seniorów. Dwudniowy IV Kongres „Obywatel Senior” rozpoczął się w niedzielę w Chorzowie. Dotąd udział w nim wzięło ponad tysiąc seniorów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!