Kolejna odsłona „RZS: Dołącz do działania”

18 maj 2015 r.

Fot. Shutterstock

Platforma www.rzsdolaczdodzialania.pl, to kompendium wiedzy na temat reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Nowy serwis jest kolejną odsłoną ogólnoświatowej kampanii rozpoczętej w 2013 roku, która w Polsce otrzymała honorowy patronat prof. dr hab. n. med. Witolda Tłustochowicza, Konsultanta Krajowego w dziedzinie reumatologii. Zapraszamy na platformę, zawierającą praktyczne informacje o tym jak radzić sobie na co dzień z przewlekłą chorobą, jak budować efektywny dialog pomiędzy pacjentem a lekarzem oraz jak skutecznie zarządzać procesem jej leczenia.

Z przeprowadzonych w Polsce badań[i] wynika, że jeden na trzech pacjentów deklaruje konieczność poprawy relacji między chorym a reumatologiem. Dlatego właśnie w naszym kraju działania w ramach platformy „RZS: Dołącz do działania” skupione są na opracowaniu i wdrożeniu programu, który pozwoli pacjentom lepiej zarządzać procesem leczenia. Głównym celem działań jest edukacja pacjentów i lekarzy w budowaniu relacji opartej na efektywnej współpracy, w celu opracowania długoterminowego planu leczenia.
W ubiegłym roku podjęliśmy działania edukacyjne skierowane do lekarzy, natomiast w tym roku nasze aktywności koncentrujemy na komunikacji do osób chorych na RZS.

Jak istotny jest plan leczenia?

Chorzy, którzy posiadają plan leczenia choroby, prawie dwukrotnie częściej są pozytywnie nastawieni do życia (40% do 24%) i przyznają, że ich RZS jest dobrze leczone (40% do 24%)[ii]. Relacja pacjent-lekarz, w której osoba chora ma wpływ na własne leczenie, reumatolog pyta ją o przebieg choroby i wspólnie ustalają dalsze kroki, pozwala szybciej osiągnąć założone efekty leczenia RZS – mówi Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych Chorych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Platforma www.rzsdolaczdodzialania.pl – oferta dla pacjentów

Dzięki informacjom, które można znaleźć na platformie www.rzsdolaczdodzialania, jak i specjalnie przygotowanym materiałom, takim jak poradnik o tym, jak rozmawiać z lekarzem, chcemy budować dialog społeczny na temat RZS, czyli propagować informacje na temat choroby oraz pomóc zarówno chorym, jak i ich otoczeniu w lepszym rozumieniu istoty reumatoidalnego zapalenia stawów i w efektywnym kontrolowaniu przebiegu choroby.

Odbiorcami kampanii są nie tylko osoby chorujące na RZS, ale również ich przyjaciele, członkowie rodzin, opiekunowie, członkowie organizacji pacjentów, lekarze, pielęgniarki i specjaliści sprawujący opiekę nad pacjentami.

Użytkownicy platformy mają możliwość bezpłatnego pobrania przydatnych materiałów w wersji pdf. Można je wydrukować i wziąć ze sobą na wizytę u reumatologa. W związku z tym, że inicjatywa „RZS. Dołącz do działania” realizowana jest z udziałem ekspertów z obszaru reumatologii, można mieć pewność, że przygotowane materiały pełne są sprawdzonych i rzetelnych informacji. Na platformie można znaleźć między innymi:

  • Indywidualny Scenariusz Dyskusji: „Jak rozmawiać z lekarzem. Poradnik dla pacjenta”, który pomoże jak najlepiej przygotować się do kolejnej wizyty.
  • Quiz Sprawdzający Wiedzę o RZS pomagający określić, czy istnieją jakiekolwiek dodatkowe działania, które można podjąć we współpracy z lekarzem, by lepiej kontrolować przebieg choroby.
  • Listę  organizacji pacjentów działających w ramach społeczności RZS.
  • Zestaw aktualnych materiałów na temat RZS, pozwalający pacjentom odkryć różne aspekty choroby, które mogą poruszyć podczas wizyty u lekarza. 

Eksperci z dziedziny reumatologii, w podsumowaniu 2014 roku zauważają, pozytywne znaczenie podejmowanych działań edukacyjnych skierowanych do środowiska reumatologicznego.[iii]


[i] Globalne, anonimowe badanie zostało przeprowadzone w okresie od 14 lutego do 11 kwietnia 2013 roku przez agencję Harris Interactive. W  badaniu wzięło udział ponad 10 tysięcy dorosłych chorych na RZS z 42 krajów, w tym z państw Ameryki Łacińskiej, Europy, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. W Polsce ankietę wypełniło 400 chorych. Możliwe jest udostępnienie na żądanie pełnych informacji na temat metodologii zastosowanej w badaniu, włącznie
z danymi dotyczącymi wielkości badanej próby w każdym z krajów.      

[ii] J.w.

[iii] Zimmermann-Górska I.: Reumatologia - postępy 2014. Med. Prakt., 2015; 4: 80-91

Źródło: Informacja prasowa

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!