Fakty i liczby

Lek

Wynalezienie, przebadanie i wprowadzenie do obrotu nowego leku trwa ok. 10 lat.
Opracowanie i zarejestrowanie nowego leku kosztuje około 800 milionów dolarów.

Badania kliniczne w Polsce

Każdego roku Centralna Ewidencja Badań Klinicznych (CEBK) rejestruje ok. 450 nowych badań (dane: raport NIK). Raport przeprowadzony przez PricewaterhouseCoopers wskazuje, że w 2009 roku zarejestrowano 469 badań (czyli 2,5%-3% badań wykonywanych na świecie). 

Polacy w  badaniach klinicznych

Wg danych zebranych przez CEBK,  na które powołuje się  raport On Board, każdego roku w badaniach klinicznych uczestniczy od 30 do 40 tys. Polaków (34,3 tys. W 2009 roku wg raportu PricewaterhouseCoopers).

Popularne badania

Wg danych zebranych w raporcie PricewaterhouseCoopers, 60%  badań klinicznych w Polsce koncentruje się na następujących dziedzinach: onkologii, kardiologii, reumatologii i immunologii.

Jakie sumy wydaje się na badania kliniczne?

Sponsorzy badań klinicznych (firm farmaceutyczne) w Polsce rocznie wydają na nie ok. 1 miliarda zł (dane: raport On Board). Wg raportu przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers w 2009 r. było to 860 mln PLN. Na całym świecie wartość rynku badań klinicznych szacuje się na kwotę 50-80 mld USD (za PricewaterhouseCoopers).

Wiedza Polaków nt. badań klinicznych.

Co trzeci Polak przyznaje, że nigdy nie słyszał o badaniach klinicznych (dane: raport On Board).

Co trzeci Polak, który słyszał o badaniach klinicznych, ma pozytywne skojarzenia z tą tematyką i uważa, że badania oznaczają postęp w medycynie. Zbliżona liczna pytanych uważa badania za eksperyment (dane: raport On Board).

Jedna na dwadzieścia osób (z grupy, która słyszała o badaniach klinicznych) uważa, że badania kliniczne wiążą się z chęcią zarobku przez firmy farmaceutyczne. Niemal taka sama liczba osób upatruje w badaniach korzyści finansowe dla lekarzy (4% badanych) lub dla pacjentów (6% badanych) (dane: raport On Board).

Co drugi Polak, który słyszał o badaniach klinicznych, deklaruje, że raczej/zdecydowanie wziąłby udział w badaniach w początkowej fazie choroby. Im bardziej rozwinięta choroba, tym większa skłonność Polaków do uczestnictwa w badaniach. W przypadku nowotworu chęć udziału w badaniach raczej/zdecydowanie wyraziłoby trzech na czterech chorych (dane: raport On Board).

Sześć na dziesięć osób (odpowiadający: osoby, które słyszały o badaniach klinicznych), które chcą się czegoś dowiedzieć o badaniach klinicznych, najbardziej ufa bezpośredniej rozmowie z lekarzem. Niemal co drugi Polak zaufałby doświadczeniom osoby, która brała już udział w podobnym badaniu. Internet za wiarygodne źródło informacji uważa 13% Polaków (dane: raport On Board).

Polska i świat

Polska, z ponad 1100 ośrodkami badawczymi, zajmuje 10 miejsce na świecie pod względem ilości prowadzonych badań (dane: PricewaterhouseCoopers).

5 powodów, dla których ochotnicy biorą udział w badaniach klinicznych
(za CISCRP/Harros Interactive, 2005)

- aby wspomóc rozwój medycyny (51%),
- aby ulepszyć metody leczenia mojej choroby (46%),
- aby pomóc leczyć innych, którzy cierpią na tę samą chorobę (39%),
- aby zarobić dodatkowe pieniądze (36%),
- ponieważ zalecił mi to mój lekarz (31%)

Źródło danych: CISCRP/Harros Interactive, 2005
Źródła danych:
Raport Badania kliniczne w Polsce – „eksperyment” na ludziach czy dla ludzi?, lipiec 2010 r., On Board (więcej >>
Raport Badania kliniczne w Polsce – Główne wyzwania, listopad 2010 r., PricewaterhouseCoopers (więcej >>)
Raport o badaniach klinicznych, lipiec 2010 r., NIK
Center for Information & Study on Clinical Research Participation (więcej >>)

Autor: J. Jasnorzewski

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!