Grupy chorych wymagające szczególnie wnikliwego nadzoru

Jakkolwiek nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii obejmuje wszystkich chorych i wszystkie produktu lecznicze, w szczególny sposób należy zwrócić uwagę na:

Fot. Shutterstock

dzieci

Wydział prosi o zgłaszanie wszystkich przypadków podejrzenia ndl, jakie wystąpiły u dzieci, nawet, jeżeli dotyczy to produktu leczniczego od dawna stosowanego, bez względu na to, czy dany lek przeznaczony jest do leczenia chorych z tej grupy wiekowej

pacjenci w podeszłym wieku

Wydział prosi także o zgłaszanie ndl, jakie wystąpiły u osób starszych. Pacjenci w podeszłym wieku są bardziej narażeni na wystąpienie ndl, ze względu na mniejszą sprawność procesów metabolicznych. Rozwój niepożądanych reakcji może mieć przyczynę zarówno w zaburzeniach procesów farmakokinetycznych jak i farmakogenetycznych. Zapewnienie bezpiecznej farmakoterapii u pacjentów starszych wymaga szczególnej staranności. Osoby powyżej 65 roku życia i dzieci nie są rutynowo uczestnikami badań klinicznych – z wyjątkiem przypadków, gdy testowany produkt leczniczy przeznaczony jest dla tych grup wiekowych. Z tego powodu dane o tych populacjach można uzyskać dopiero po wprowadzeniu produktu do lecznictwa.

Fot. Shutterstock

kobiety w ciąży i karmiące piersią

Z tego samego powodu ograniczona jest wiedza o bezpieczeństwie stosowania leku w ciąży czy okresie laktacji. W związku z brakiem możliwości prostego przełożenia wyników badań na zwierzętach na ludzi, nie zaprasza się do udziału w badaniach klinicznych kobiet w ciąży.

Fot. Shutterstock

W wielu przypadkach kobiety zażywają leki we wczesnej ciąży, gdy jeszcze nie wiedzą o tym fakcie. Pilotowanie takich przypadków z podaniem informacji o przebiegu ciąży, porodu i kondycji noworodka są nie do przecenienia, ponieważ tylko w taki sposób można poszerzyć wiedzę o ewentualnym działaniu teratogennym danego leku. Istnieją także sytuacje kliniczne, gdy nawet w ciąży nie można przerwać leczenia. Ważne jest by z gamy leków stosowanych w danym wskazaniu wybrać ten najbezpieczniejszy. Z tego powodu zachęca się firmy farmaceutyczne by prowadziły tzw. rejestry ciążowe, gromadząc dane o przypadkach zażywania leków ich produkcji przez kobiety w ciąży.

Źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!