Jak rozpoznać działania niepożądane leku

Chory może powiedzieć lekarzowi o objawach, jakich doświadcza od momentu rozpoczęcia stosowania nowego leku. Niektórych objawów chory może sam nie zauważyć np. zmiany nastroju. Może także uważać, że dana reakcja nie ma nic wspólnego z leczeniem i z tego powodu nie informować o niej lekarza. Są też objawy, o których chory mówi niechętnie (np. zaburzenia seksualne, stany lękowe) i tylko dobry kontakt z lekarzem stwarza szansę uzyskania takich danych. Lekarz powinien pamiętać o możliwości wystąpienia ndl i uprzedzić o tym pacjenta, a także prosić o kontakt, gdyby jakieś objawy chorego zaniepokoiły. Szczególnie istotne jest uwrażliwienie pacjenta na reakcje z pozoru błahe, mogące sygnalizować rozwijanie się poważnych zaburzeń np. świąd skóry (żółtaczka), bóle mięśniowe i zmiana zabarwienia moczu (rabdomioliza). W razie znanych zagrożeń, których pojawienie się można przewidzieć i zapobiec ich dalszemu rozwojowi należy zalecić dodatkowe kontrole – o ile takie rozwiązanie ma sens np. morfologia, badanie okulistyczne, ekg itp.

Własne obserwacje i inicjatywa ze strony lekarza, by uzyskać od pacjenta informacje ma zasadnicze znaczenie. Należy także pamiętać o preparatach, które chory zażywa z własnej inicjatywy, dostępnych w sprzedaży odręcznej, o preparatach stanowiących dodatek do żywności, mogących wchodzić w interakcje z lekami.

O wystąpieniu ndl mogą świadczyć:

- nieprawidłowe wyniki pomiarów np. temperatury, tętna, ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, zmiany masy ciała,

- nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzanych w czasie leczenia np.

stężenia leku w osoczu lub biopsja wątroby w przypadku podejrzenia polekowego zapalenia wątroby.

Niestety są ndl, których wystąpienia nie można przewidzieć i stosowanie działań prewencyjnych nic nie daje np. wystąpienia agranulocytozy po metamizolu.

 

Źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!