Kilka przykładów - jakie reakcje, które wystąpiły w Polsce należy zgłaszać

 

1) 12 letnie dziecko zostało zaszczepione szczepionką przeciwko wirusowi grypy i rozwinął się u niego wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs jest ciężkim działaniem niepożądanym i taką reakcję należy zgłosić w ciągu 15 dni kalendarzowych od daty powzięcia informacji o tym przypadku.

2) Dorosły pacjent zażywał co-trimetoprim (trimetoprim + sulfametoksazol) z powodu niepowikłanego zakażenia dróg moczowych. Wystąpił u niego rumień wielopostaciowy.

Co-trimetoprim jest preparatem złożonym, od dawna stosowanym i o ustalonej pozycji w lecznictwie. Rumień jest opisaną reakcją występującą w wyniku podania tego chemioterapeutyku.

Jeżeli reakcja, która wystąpiła charakteryzowała się dużym nasileniem i można ją uznać za ciężką, wówczas opis przypadku należy zgłosić w ciągu 15 dni kalendarzowych od daty powzięcia wiadomości o tym przypadku.

Dla zgłoszeń, które nie spełniają warunków zgłoszenia ciężkiego nie obowiązuje 15 dniowy reżim czasowy.

3) Kobieta stosowała od 2 lat antykoncepcję hormonalną. Od 3 miesięcy z powodu łagodnej depresji zaczęła zażywać preparat z wyciągiem z dziurawca. Kobieta zaszła w ciążę.

Środek antykoncepcyjny okazał się nieskuteczny, nastąpiło obniżenie poziomu hormonów w wyniku interakcji z preparatem dziurawca.

Jakkolwiek ciąża nie musi być oceniona jako wydarzenie niekorzystne, taki przypadek należy zgłosić. Ilustruje on jak istotne jest dotarcie do lekarza i pacjenta z informacją o takiej interakcji.

4) 35 letni chory na schizofrenię od 3 lat leczony był neuroleptykiem. Pacjent zauważył pogorszenie wzroku i zdiagnozowano u niego zaćmę.

W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że rozwój zaćmy związany jest z farmakoterapią, szczególnie, że pacjent jest młody należy taką reakcję zgłosić. Niektóre powikłania powstają powoli i ich wystąpienie może wiązać się z kumulacją leku.

 

Jeżeli masz wątpliwości czy zgłosić przypadek – zgłoś!

 

 

Źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!