NIK prowadzi kontrole ws. wywozu leków za granicę

22 lip 2015 r.

Fot. Shutterstock

NIK prowadzi szeroko zakrojoną kontrolę dotyczącą wywożenia lekarstw z polskich hurtowni za granicę - poinformował w środę w Sejmie prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski.

Chodzi o sytuacje, gdy hurtownie i część aptek w ramach importu równoległego sprzedają niektóre leki do innych krajów, w których ceny są znacznie wyższe niż w Polsce, np. do Austrii czy Niemiec; nierzadko hurtownia odmawia sprzedaży aptece w Polsce, jednocześnie sprzedając ten sam lek hurtowni za granicą.

"Będziemy chcieli państwa poinformować o wnioskach z tej kontroli jesienią. To jest bardzo szeroka kontrola. Analizujemy dane we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Ściągamy informacje przez nasze odpowiedniki, jak one sobie radzą z problemem wywozu leków" - wskazał Kwiatkowski.

Szef NIK przedstawiał w środę w Sejmie analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2014 r. Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie wykonanie ustawy budżetowej za rok 2014, jednak negatywnie oceniła wykonanie budżetu państwa przez Krajowe Biuro Wyborcze z powodu nierzetelnego prowadzenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych i niegospodarnego wydatkowania środków publicznych na informatyczną obsługę wyborów. Wadliwe przygotowanie obsługi informatycznej wyborów uniemożliwiło sprawne obliczenie i ogłoszenie wyników wyborów samorządowych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!