Komisja zdrowia: projekt ustawy o ratownikach medycznych do podkomisji

22 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Uregulowanie przepisów dotyczących wykonywania zawodu ratownika medycznego, a także powołanie samorządu zawodowego tej grupy – zakłada m.in. projekt ustawy o ratownikach medycznych. Sejmowa komisja zdrowia skierowała go w środę do prac w podkomisji.

Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia bez ratowników medycznych - mówił Marek Gos (PSL), prezentując poselski projekt. Informował, że w systemie państwowego ratownictwa działa ok. 15 tys. ratowników medycznych.

Częściowe regulacje prawne dotyczące tej grupy zawodowej znajdują się w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym z 2006 r., jednak - jak podkreślał Gos - istnieje potrzeba uregulowania pracy ratowników, powołania i funkcjonowania ich samorządu zawodowego w odrębnej ustawie o ratownikach medycznych.

W projekcie doprecyzowano zapisy dotyczące wykonywania zawodu ratownika medycznego, uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego i podyplomowego, odpowiedzialności zawodowej, prowadzenia rejestru ratowników medycznych oraz organizacji i działania samorządu zawodowego tej grupy.

„W rozporządzeniach do ustawy określone byłyby czynności, jakie może podejmować osoba mająca status ratownika medycznego, bo jest to dziś sprawa niejednoznaczna” - mówił Gos.

W projekcie określone byłoby też, do jakich informacji medycznych i w jakim zakresie ratownicy medyczni mieliby dostęp.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek poinformował, że resort nie wypracował jeszcze stanowiska ws. tego projektu, ale ocenił, że "idzie on w dobrym kierunku".

Dodał, że resort pracuje też nad przepisami dotyczącymi ratowników medycznych, a w przyszłym tygodniu na kierownictwie resortu ma zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, który idzie w podobnym kierunku co projekt poselski. "Chcemy np., aby kwalifikacje ratowników medycznych były potwierdzane państwowym egzaminem ratownika medycznego" - mówił.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski podkreślał, że wiele kwestii dotyczących wykonywania zawodu ratownika wymaga doprecyzowania w odrębnej ustawie, np. kwestie dotyczące wykonywania przez ratownika czynności na innym oddziale w szpitalu niż szpitalny oddział ratunkowy.

Projekt poselski przewiduje m.in., że prawo wykonywania zawodu przysługiwałoby osobom, które przed wejściem w życie ustawy ukończyły studia wyższe na kierunku ratownictwo medyczne lub medycyna ratunkowa oraz szkołę policealną i uzyskały tytuł zawodowy ratownik medyczny.

Miałby powstać Centralny Rejestr ratowników medycznych prowadzony przez Krajową Radę Ratowników Medycznych. Ponadto projekt przewiduje, że minister określiłby standardy wykonywania medycznych czynności ratunkowych oraz zasady niepodejmowania odstąpienia od resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez ratownika medycznego. Minister miałby określić także formy, sposób i zakres doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, którzy mieliby prawo i obowiązek pogłębiania i aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!