Pakiet antykolejkowy do poprawki

17 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oceniają, że pakiet antykolejkowy przedstawiony przez ministra zdrowia wymaga poprawki, a proponowane zmiany bez wzrostu finansowania i większej liczby lekarzy - są nierealne.

Lekarze w przesłanym PAP komunikacie przedstawili swoje uwagi do projektowanych zmian w przepisach w ramach pakietu antykolejkowego i onkologicznego ministra zdrowia.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk poinformował PAP w czwartek, że obecnie trwają w tej sprawie konsultacje społeczne. "Jesteśmy na etapie przyjmowania uwag i wniosków do projektów. Każdy może do nas je zgłosić. Resort zapozna się ze wszystkimi, które wpłyną" - zapewnił.

Zdaniem lekarzy zmiany zaproponowane przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza są obecnie nierealne i niemożliwe do zrealizowania, ponieważ "w przedstawionym projekcie brakuje kluczowych rozwiązań odnośnie finansowania nowych zadań, pozyskania kadr do ich realizacji oraz standardów postępowania nie tylko w przypadku pacjentów z zieloną kartą".

Prezes PPOZ Bożena Janicka podkreśliła, że "założenia pakietu antykolejkowego i onkologicznego wymagają wielu poprawek".

"Co do onkologii, założenia są jak najbardziej słuszne, są to pacjenci, którzy nie mogą czekać. Ale jest to ponownie tylko medycyna naprawcza, nadal brak profilaktyki onkologicznej - wręcz obowiązkowej dla walki z nowotworami" - podkreśliła Janicka.

Dodała, że potrzebne jest m.in. określenie finansowania przyspieszonego trybu diagnostyczno-terapeutycznego oraz większa liczba lekarzy. Według Janickiej w ramach obecnej wysokości finansowania w POZ nie można rozszerzyć zakresu diagnostycznego, natomiast bez wyspecjalizowanej kadry "nie będzie miał kto zrealizować tych szczytnych założeń".

Lekarze PPOZ krytycznie ocenili też propozycję, że lekarz POZ, który będzie miał zbyt małą skuteczność w wykrywaniu nowotworów, utraci możliwość wystawiania karty pacjenta onkologicznego i kierowania bez limitu na diagnostykę do czasu zrealizowania szkolenia z wykrywania nowotworów. Według medyków może to spowodować, że lekarz będzie obawiał się wypełniać "zielone karty" i przeoczy nowotwór, który, zwłaszcza we wczesnej fazie, może nie dawać żadnych objawów.

"Zmiany, które znalazły się w ustawie, są propozycjami, których lekarze POZ nie mogą pozytywnie zaopiniować, chociaż dotyczą bardzo istotnego, ale, niestety, tylko fragmentu sektora ochrony zdrowia i, co ważne, nie stawiają na profilaktykę, a ponownie na leczenie" - ocenili lekarze z porozumienia.

Lekarze zwrócili też uwagę, że już obecnie coraz więcej pacjentów w ich gabinetach domaga się założenia im tzw. zielonej karty (zapowiadanej przez MZ karty pacjenta onkologicznego), ponieważ nie otrzymali dostatecznych informacji, że nowe rozwiązanie miałoby obowiązywać od 2015 r.

"Wobec faktu, że zapowiadane rozwiązania budzą wśród pacjentów zarówno uzasadnione lęki, jak i rozbudzają oczekiwania na trudną do wyobrażenia skalę, PPOZ apeluje do premiera i ministra zdrowia o przygotowanie do ich odbioru, przede wszystkim, coraz bardziej niecierpliwych i wystraszonych pacjentów" - napisano w komunikacie.

21 marca minister zdrowia przedstawił na specjalnej konferencji propozycje zmian z tzw. pakietu onkologicznego i pakietu kolejkowego. 7 kwietnia projekty ustaw, zawierające część tych rozwiązań, trafiły do konsultacji społecznych.

W projektach nowelizacji przewidziano m.in., że potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta musi nastąpić w okresie nie dłuższym niż 7 tygodni. Pacjent z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Diagnostyka ta będzie dodatkowo finansowana, ale pod warunkiem dotrzymania terminów. MZ proponuje też rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania i diagnozowania nowych pacjentów, zamiast zajmowania się tylko pacjentami kontynuującymi leczenie. MZ chce ponadto ograniczenia hospitalizacji do tych, które są niezbędne, zwiększenia ilości zabiegów wykonywanych w gabinetach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wprowadzenia możliwości wypisania kontynuacji recepty bez konieczności osobistego zbadania pacjenta przez lekarza, stworzenia elektronicznych centralnych list pacjentów oczekujących na wizytę do lekarzy specjalistów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!