Projekt ustawy o GMO trafi do komisji ochrony środowiska

10 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o GMO trafi do sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa - zdecydowali we wtorek posłowie w głosowaniu. Celem projektu jest zwiększenie ochrony przed szkodliwym wpływem GMO.

Projekt "przewiduje wyłącznie możliwość testowania organizmów GM w laboratoriach" - podkreślił przed głosowaniem minister środowiska Maciej Grabowski.

Projekt reguluje hodowlę w laboratoriach organizmów modyfikowanych genetycznie. Jak przekonywał na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Sejmu podsekretarz stanu w resorcie ochrony środowiska Janusz Ostapiuk, proponowany przez rząd projekt ma jedynie zwiększyć ochronę zdrowia ludzi i środowiska przed szkodliwym wpływem organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Projekt dotyczy zamkniętego użycia organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) oraz genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów (GMM) np. w ośrodkach badawczych zajmujących się inżynierią genetyczną. Określa się w nim, jakie działania muszą być podjęte na wypadek jakieś awarii, żeby zapobiec wydostaniu się ich na zewnątrz, poza laboratorium.

Podczas wtorkowego głosowania posłowie zdecydowali nie kierować projektu równocześnie do dwóch komisji: ochrony środowiska - oraz rolnictwa i rozwoju wsi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!