Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany prawa ws. klauzuli sumienia

11 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

RPO chce zmiany przepisów dot. klauzuli sumienia i zwróci się w tej sprawie do ministra zdrowia. MZ uważa, że obecne przepisy są precyzyjne. Do Sejmu trafił wniosek, by resort zdrowia przedstawił informację nt. dostępu do świadczeń zdrowotnych w kontekście deklaracji wiary.

Dyskusja na temat klauzuli sumienia toczy się m.in. w związku ze sprawą prof. Bogdana Chazana, dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie, który powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji.

Według RPO to nie lekarz, ale administracja placówki medycznej powinna informować pacjenta, gdzie może uzyskać świadczenie, którego nie chce wykonać lekarz z uwagi na konflikt sumienia. Lekarz miałby jedynie obowiązek niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o tym, że skorzystał z klauzuli sumienia.

Zdaniem prof. Ireny Lipowicz obecna regulacja prawa w tym zakresie nie jest zadowalająca i stwarza rodzaj konfliktu pomiędzy prawem do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych, a wolnością sumienia i wyznania lekarzy.

Ministerstwo zdrowia uważa, że "zawsze warto rozmawiać o poprawie przepisów prawnych", jednak przepis, który określa klauzulę sumienia, "precyzyjnie wskazuje procedurę, jaką musi wykonać lekarz".

NFZ przypomina natomiast, że pacjent, który nie otrzyma świadczenia gwarantowanego w szpitalu, który podpisał z NFZ kontrakt na realizację danego zakresu świadczeń, może złożyć skargę do Funduszu. Szpital lub oddział ginekologiczno-położniczy, który ma z NFZ podpisany kontrakt, ma obowiązek wykonywać świadczenia ginekologiczno-położnicze, w tym również terminację ciąży - przypomina rzeczniczka prasowa centrali Funduszu Agnieszka Gołąbek.

Wypowiadający się dla PAP etyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Paweł Łuków ocenił, że funkcjonująca w obecnej formule klauzula sumienia jest rozwiązaniem kompromisowym; stosujący ją lekarz nie rezygnuje ze swoich poglądów, a pacjent godzi się na to, że musi gdzie indziej udać się po świadczenie, które mu się należy.

Ks. prof. Andrzej Szostek, etyk z KUL, akcentuje dodatkowo, że lekarze, powołujący się na klauzulę sumienia, powinni – zgodnie z przepisami - wskazywać pacjentom, kto może dokonać zabiegu, którego im samym sumienie nie pozwala wykonać. "Jeśli ktoś uważa, że wskazanie innego lekarza kłóci się z jego sumieniem, to nie powinien pracować jako lekarz, zwłaszcza ginekolog. Lekarz musi znać prawo i je respektować" - powiedział ks. Szostek.

Z tzw. klauzulą sumienia wiąże się też Deklaracja Wiary Lekarzy - dokument podpisało dotąd ok. 3 tys. pracowników służby zdrowia (w tym prof. Chazan). Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu. Deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

W środę Twój Ruch wystąpił do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o rozszerzenie porządku obrad kolejnego posiedzenia Sejmu o informację ministra zdrowia dot. tego, czy i jaki wpływ na dostępność do świadczeń zdrowotnych ma podpisywanie przez część lekarzy deklaracji wiary. TR zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez inicjatorkę pomysłu podpisywania przez lekarzy deklaracji wiary, dr Wandę Półtawską - lekarkę i przyjaciółkę Jana Pawła II.

Organizacja Amnesty International napisała do ministra zdrowia, że Deklaracja może być zagrożeniem praw pacjenta, bo, choć istnieje obowiązek wskazania pacjentowi realnej możliwości uzyskania pomocy u innego lekarza lub w innym podmiocie leczniczym, to brak jest ugruntowanej praktyki, co może prowadzić do nadużyć i przyjmowania niepisanych zasad postępowania.

W piśmie do ministra AI zaapelowało "o podjęcie wszelkich kroków, które zagwarantują pełną ochronę życia i zdrowia oraz poszanowanie praw człowieka, w tym prawa do prywatności, w polskim systemie opieki zdrowotnej".

Prezes Polskiego Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka dr Antoni Zięba skierował do ministra zdrowia list, w którym "usilnie poprosił" o "zaprzestanie wszelkich działań wymierzonych w lekarzy – sygnatariuszy Deklaracji wiary", w tym prof. Chazana. Zięba powołuje się m.in. na konstytucję, która gwarantuje każdemu obywatelowi wolność sumienia.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!