Komisja za wydłużeniem terminu wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej

24 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wydłużenie do końca lipca 2017 r. możliwości prowadzenia dokumentacji medycznej w formie papierowej i elektronicznej zakłada poselski projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek na posiedzeniu komisji zdrowia.

Komisja pozytywnie zaopiniowała ten projekt.

Obecnie ustawa nakłada na podmioty medyczne obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia tego roku. Projekt nowelizacji, przygotowany przez grupę posłów, przewiduje przesunięcie tego terminu o trzy lata - do 1 sierpnia 2017 r. Do tego czasu będzie możliwe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej lub elektronicznej.

"Bardzo wielu świadczeniodawców, także lekarzy praktykujących prywatnie, jest nieprzygotowanych do wyeliminowania dokumentacji w formie papierowej i przejścia wyłącznie na formę elektroniczną. Wydaje się zasadne, żeby wydłużyć okres przejściowy, kiedy dokumentacja może być prowadzona w formie i papierowej, jak dotychczas, i elektronicznej do roku 2017" - powiedział reprezentujący wnioskodawców poseł PO Jarosław Katulski.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział, że resort popiera rozwiązanie przedstawione w projekcie nowelizacji. "Taka zmiana jest pożądana (...) "wiele jednostek czeka chyba też na nową transzę środków europejskich, żeby z nich skorzystać, przeprowadzając informatyzację w swoich jednostkach" - dodał Neumann.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) wyraził wątpliwość, czy w 2017 r. wszyscy świadczeniodawcy przejdą na system elektronicznej dokumentacji. "Być może za jakiś czas okaże się, że okres przejściowy znowu trzeba wydłużyć. Należy przyjąć jakieś terminy, co powinno być zrealizowane w tej sprawie za rok i za dwa lata. Wtedy jest szansa, że za trzy lata ten system zacznie funkcjonować" - powiedział Latos.

Posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz dodała, że nowelizacja nie jest dobrą propozycją, ponieważ wprowadza dwa standardy dokumentacji medycznej. "To nie jest dobra ustawa, spowoduje, że będziemy mieli dwa rodzaje dokumentacji - papierową i elektroniczną. To spowoduje jeszcze większy +bałagan+ w ochronie zdrowia. Nie powinniśmy przyjmować takich ustaw" - powiedziała posłanka PiS.

Komisja przyjęła poprawkę do projektu nowelizacji zgłoszoną przez Katulskiego, która przewiduje, że nowelizacja ustawy wejdzie w życie z dniem podpisania, a nie jak w napisano w projekcie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Biuro Legislacji zgłosiło propozycję, by w projekcie nowelizacji napisać, że wchodzi w życie 31 lipca 2014 roku. Pod tą poprawką podpisał się Katulski. Komisja przyjęła tę propozycję.

Komisja odrzuciła propozycje poprawki przedstawioną przez posła PiS Dariusza Piontkowskiego, który proponował, by obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji zaczął obowiązywać od 31 stycznia 2017 roku.

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jest częścią systemu informatyzacji ochrony zdrowia; zakłada on także wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta, e-recept i e-skierowań.

Dzięki prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie z ostatniej wizyty.

Obecnie trwają prace nad założeniami rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jego celem jest wprowadzenie zmian, które umożliwią pełne wdrożenie rozwiązań w zakresie informatyzacji w ochronie zdrowia, obejmujących: e-recepty, e-skierowania oraz e-zlecenia na wyroby medyczne, a także wprowadzenia działań z zakresu telemedycyny. Zostały w nim opisane m.in. zasady funkcjonowania elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) oraz Karty Specjalisty Medycznego (KSM), potwierdzającej udział takiego specjalisty w udzielaniu świadczenia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!