W środę stołeczny ratusz poda wyniki kontroli w szpitalu im. Św. Rodziny

8 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

W środę stołeczny ratusz zaprezentuje projekt wystąpienia pokontrolnego dotyczącego odmowy przeprowadzenia zabiegu aborcji w szpitalu im. Świętej Rodziny. W poniedziałek urząd miasta otrzymał ostatnią opinię medyczną w tej sprawie.

Jak powiedział PAP dyrektor stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak, w poniedziałek po południu do urzędu miasta wpłynęła opinia perinatologa w tej sprawie. To ostatnia opinia medyczna, na którą czekał ratusz. "Obecnie przygotowywany jest projekt wystąpienia pokontrolnego" - dodał.

Ratusz poinformował, że prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz w środę o godz. 10.30 zaprezentuje wyniki kontroli przeprowadzonej w podległym miastu szpitalu.

Jóźwiak wyjaśnił, że ratusz badał, czy w szpitalu postępowano zgodnie z obowiązującym prawem i sztuką medyczną. Nie powiedział, czy opinie, które otrzymał urząd miasta, wskazały na jakiekolwiek naruszenia.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział z kolei, że teraz projekt wystąpienia pokontrolnego trafi do dyrektora szpitala prof. Bogdana Chazana. Zgodnie z prawem powinien on ustosunkować się do tego projektu w ciągu siedmiu dni.

Śledztwo ws. "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży" prowadzi stołeczna prokuratura. Jak dotąd nie dostała ona raportu NFZ w tej sprawie.

"Mamy zaplanowane przesłuchanie matki dziecka. Ma to nastąpić w najbliższym czasie, prawdopodobnie w lipcu" - powiedziała PAP prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska, zastępująca rzecznika warszawskiej prokuratury okręgowej.

Dodała, że Chazan będzie przesłuchany na końcu. "Musimy zacząć od pokrzywdzonej, w zależności do tego co ona powie, będziemy wykonywać dalsze czynności" - powiedziała.

SLD złożył we wtorek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Politycy Sojuszu zarzucają jej niedopełnienie obowiązków wynikających z nadzoru nad miejskim szpitalem Św. Rodziny, w tym nieodwołanie Chazana. Sojusz zapowiada jednak, że jeżeli Gronkiewicz-Waltz zdecyduje się w środę na zdymisjonowanie Chazana, to dotyczący prezydent Warszawy wniosek złożony do prokuratury zostanie wycofany.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że NFZ nałożył na szpital im. Świętej Rodziny karę w wysokości ok. 70 tys. zł. Oprócz NFZ, kontrole w placówce przeprowadziły: konsultant krajowy ds. ginekologii oraz Rzecznik Praw Pacjenta. Wnioski z kontroli przekazano m.in. prokuraturze i warszawskiemu ratuszowi, który jest właścicielem szpitala.

Kontrole przeprowadzono po tym, jak Chazan – powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Dyrektor nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg.

Arłukowicz poinformował, że konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki uznał, iż w szpitalu doszło do naruszenia prawa. Minister podkreślał, że każdy szpital ma swego zarządzającego i ten zarządzający musi podejmować decyzje zgodne z prawem i zgodne z umową, którą zawiera z NFZ. "Każdy szpital musi wykonywać umowę w pełnym zakresie. I klauzula sumienia dotyczy tylko i wyłącznie lekarza, nie ma możliwości, aby klauzula sumienia dotyczyła szpitala" - zaznaczył minister. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!