Senacka komisja zdrowia: bez poprawek do ustaw z pakietu kolejkowego

23 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Senacka komisja zdrowia nie zgłosiła we wtorek poprawek do ustaw z pakietu kolejkowego oraz onkologicznego. Senatorowie PiS zapowiedzieli jednak wnioski mniejszości o odrzucenie ustaw.

Podczas posiedzenia komisji we wtorek wieczorem wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) podkreślał, że skandaliczne jest to, iż senatorowie mieli tak mało czasu na zapoznanie się w ustawami, które zostały uchwalone we wtorek rano. Krytykował sposób procedowania nad tymi ustawami i pośpiech przy tak istotnych rozwiązaniach.

Przewodniczący komisji Rafał Muchacki (PO) podkreślał z kolei, że są to rozwiązania propacjenckie, więc ich szybkie przyjęcie jest korzystne dla pacjentów.

Senatorowie PiS dopytywali się o rozwiązania zawarte w nowelizacji ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przypomniał, że celem zmian jest większa przejrzystość w funkcjonowaniu konsultantów medycznych.

Waldemar Kraska (PiS) zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Po odrzuceniu tego wniosku przez komisję, zapowiedział wniosek mniejszości. Komisja przyjęła z kolei wniosek Muchackiego o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Podczas dyskusji nad nowelą ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej minister Arłukowicz wyjaśnił, że w myśl ustawy z poprawkami przyjętymi we wtorek, pielęgniarki z wyższym wykształceniem oraz pielęgniarki ze specjalizacjami będą miały od 2016 r. możliwość wypisywania recept na niektóre leki.

Senator Dorota Czudowska (PiS) podkreślała, że skoro możliwość ta ma być dopiero od 2016 r. to może warto więcej czasu poświęcić na dopracowanie tych przepisów.

Jako trzecia omówiona została nowela ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, która mówi m.in. o karcie pacjenta onkologicznego oraz uregulowaniu kolejek.

Również w przypadku tych nowelizacji - o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz noweli o świadczeniach zdrowotnych - komisja poparła wnioski przewodniczącego o przyjęciu ustaw bez poprawek, a nie poparła wniosków PiS o odrzuceniu ustaw w całości. PiS zapowiedział więc wnioski mniejszości.

Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia wchodzące w skład tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

Położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie "korzystne organizacyjnie".

Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.

Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.

Po zmianach kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę; premiowani będą ci specjaliści, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ.

Zmienić ma się także rola NFZ, który będzie pełnił "rolę płatnika, a nie kreatora polityki zdrowotnej". Wiąże się to m.in. ze zmianami w sposobie kontraktowania, długości zawieranych umów. Wycena świadczeń zdrowotnych ma zostać przeniesiona z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych. Opracowane też mają zostać mapy zapotrzebowania zdrowotnego dla całego kraju.

Wzmocniona ma zostać rola konsultantów krajowych, m.in. poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi. Będą oni także zobowiązani do upubliczniania źródeł swoich dochodów, co ma zapobiec sytuacjom, w których dochodzi do konfliktu interesów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!