Francja. Sąd uznał współwinę państwa w aferze Mediatora - leku na cukrzycę

12 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Sąd administracyjny w Paryżu orzekł, że państwo francuskie ponosi współodpowiedzialność za tzw. aferę Mediatora - specyfiku przeciw cukrzycy - podała agencja AFP. Wyrok ten otwiera kilkunastu ofiarom leku drogę do odszkodowań.

Francuska agencja poinformowała o tym w poniedziałek wieczorem, powołując się na wypowiedź adwokat poszkodowanych, panią Martine Verder. Według niej, sąd uznał do tej pory współodpowiedzialność państwa wobec trzynastu ofiar leku o nazwie Mediator; decyzja ta daje im zielone światło w staraniach o odszkodowania od państwa.

Już na początku lipca br. francuscy sędziowie wydali precedensową decyzję w tej sprawie wobec pierwszej poszkodowanej osoby; teraz podobny werdykt usłyszało dwanaście kolejnych skarżących.

Jak zapowiedziała Verdier, we wrześniu sąd administracyjny rozpatrzy następne dwadzieścia wniosków ofiar Mediatora lub ich prawnych reprezentantów.

Szacuje się, że przez ponad 30 lat obecności leku na rynku około 5 mln Francuzów zażyło ten specyfik przeznaczony dla cukrzyków z nadwagą. Lekarze przepisywali go nie tylko tym ostatnim, ale także osobom odchudzającym się. Lek wycofano ze sprzedaży nad Sekwaną dopiero w 2009 roku – czyli dziesięć lat po pierwszych sygnałach o jego szkodliwym działaniu.

Z raportu ekspertów sądowych wynika, że Mediator spowodował ciężkie uszkodzenie zastawek serca u setek pacjentów i w efekcie mógł spowodować śmierć nawet 2100 osób.

Zdaniem sądu administracyjnego, Francuska Agencja Bezpieczeństwa Produktów Medycznych (ANSM) powinna była wycofać z rynku Mediatora już w 1999 roku, gdy wyszedł na jaw pierwszy przypadek niedomagania zastawek serca u pacjenta zażywającego ten specyfik.

Ponieważ jednak agencja nie uczyniła tego, to – jak orzekli sędziowie - państwo francuskie odpowiada za szkodliwe skutki wywołane zażywaniem Mediatora już od czerwca 1999 roku.

Wyrok sądu administracyjnego nie uwalnia od odpowiedzialności producenta leku – czyli francuskiego laboratorium Servier.

Pozew przeciw koncernowi Servier złożyli już przedstawiciele ponad 700 poszkodowanych osób. Paryscy sędziowie śledczy zakończyli właśnie śledztwo w tej sprawie. Oczekuje się, że w najbliższym czasie ruszy ponownie proces karny.

W prasie nad Sekwaną już od czterech lat jest głośno o sprawie Mediatora. Określa się ją jako „jeden z największych skandali we francuskiej służbie zdrowia". (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!