W Sierra Leone nowe prawo zakazuje ukrywania chorych na ebolę

24 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Parlament w Sierra Leone uchwalił ustawę, w myśl której nawet dwa lata więzienia grożą osobom ukrywającym chorych na ebolę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) właśnie ukrywanie chorych przyczyniło się do obecnej epidemii tego wirusa w zachodniej Afryce.

Przyjęta w piątek nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym z 1960 r. ma skłonić obywateli do współpracy z władzami w opanowaniu epidemii - podkreślił deputowany Jaiah Kaikai. Przypomniał, że niektóre dotychczasowe działania rządu, np. tworzenie specjalnych ośrodków do izolowania chorych, spotkały się ze sprzeciwem mieszkańców.

Sierra Leone jest obok Liberii, Gwinei i Nigerii jednym z krajów Afryki Zachodniej, gdzie od kilku miesięcy panuje bezprecedensowa epidemia gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirusa ebola.

WHO podała w piątek, że od marca br. zmarło na tę chorobę blisko 1427 osób, a 2615 zostało zarażonych. W samym Sierra Leone było co najmniej 910 przypadków zachorowań i 392 zgony.

Organizacja zaznaczyła, że rozmiary epidemii są niedoszacowane, ponieważ wielu chorych jest ukrywanych przez rodziny. Za szczególnie katastrofalną pod tym względem uznano sytuację w Sierra Leone i Liberii. Ludzie są przekonani, że na gorączkę krwotoczną i tak nie ma lekarstwa, więc dla śmiertelnie chorych lepiej jest móc przynajmniej umrzeć w domu - wskazała WHO.

Do symptomów choroby należą: gorączka, wymioty i biegunka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne. Zakażenie odbywa się przez kontakt z płynami ustrojowymi, wydzielinami lub wydalinami chorego. Na ebolę obecnie nie ma leku, a śmiertelność wśród osób zakażonych może sięgać nawet 90 proc. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!