Otwarto największe w Polsce centrum danych medycznych we Wrocławiu

17 wrz 2014 r.

Medyczne Centrum Przetwarzania Danych we Wrocławiu. Fot. datatechnopark.pl

Z usług Medycznego Centrum Przetwarzania Danych będą korzystać szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Zgodnie z ustawą, od 1 sierpnia 2017 r. wszystkie placówki medyczne będą zobowiązane do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej.

Według prezesa zarządu Data Techno Park (inwestor, który wybudował Medyczne Centrum Przetwarzania Danych) Marka Girka, centrum odciąży szpitale od obowiązku rozbudowy infrastruktury informatycznej i przechowywania dokumentacji medycznej przez wiele lat. „Zagwarantuje przy tym najwyższej klasy zabezpieczenia, dzięki którym dane pacjentów nie dostaną się w niepowołane ręce” - powiedział Girek.

Jednostki służby zdrowia za przechowywanie danych będą musiały płacić. Lekarze mający dostęp do danych gromadzonych w centrum przy pomocy internetu będą mogli sięgnąć do elektronicznej kartoteki pacjenta, w której zapisana będzie cała historia choroby i leczenia.

Wrocławskie centrum przetwarzania danych medycznych to 512 szaf serwerowych, z których każda ma po 42 serwery. Obiekt ma własne zasilanie. Dane zabezpieczone są przed atakami hakerskimi.

Budowa serwerowni pochłonęła ponad 230 mln zł, z czego 85 proc. kosztów inwestycji sfinansowano z funduszy UE z programu Innowacyjna Gospodarka.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!