Rząd nie planuje rozważać legalizacji narkotyków

19 lut 2015 r.

Fot. Shutterstock

Ten rząd nie planuje podejmować ani rozważać decyzji dotyczącej legalizacji narkotyków i ich reglamentowanej sprzedaży - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Warczyński prezentował informację rządu z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2013 r.

Za przyjęciem sprawozdania głosować będzie PO, PiS zamierza wstrzymać się od głosu, TR i SLD będą głosować przeciw.

Prezentując stanowisko klubu PO posłanka Joanna Mucha podkreśliła, że ze sprawozdania wynika, iż nie ma znaczącego wzrostu spożycia narkotyków, jednak w ostatnim czasie odnotowuje się wzrost liczby zażywanych dopalaczy. W tym kontekście pozytywnie oceniła procedowany w Sejmie rządowy projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który zakłada wpisanie na listę substancji zakazanych kolejnych 114 substancji psychoaktywnych.

Koalicyjny PSL nie przedstawił swego stanowiska w sprawie informacji rządu.

Grzegorz Janik (PiS) powiedział, że także jego klub niepokoi to, że dopalacze są coraz bardziej dostępne w szkołach. Ocenił, że rząd nie prowadzi spójnych działań dotyczących przeciwdziałania temu zjawisku, a także rosnącej lekomanii zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Piotr Chmielowski (SLD) zapowiedział, że jego klub będzie przeciwny przyjęciu sprawozdania. Wskazał, że zawiera on dane z 2011 r., a nie z 2013, którego dotyczy.

Wniosek o odrzucenie informacji rządu zgłosił Twój Ruch. Poseł tej partii Jacek Kwiatkowski przekonywał, że problem dopalaczy nie został rozwiązany od 2010 r., kiedy to ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział ich delegalizację.

Ocenił też, że może należałoby uregulować kwestię produkcji i dystrybucji marihuany, bo to zapewniłoby dopływ środków, które mogłyby zostać przeznaczone na profilaktykę i walkę z narkotykami. Jego zdaniem w ten sposób można byłoby odebrać także możliwość działania nielegalnym dilerom tego narkotyku.

Ustosunkowując się do tego wiceminister zdrowia powiedział, że "ten rząd nie planuje w żaden sposób podejmować i rozważać tego typu decyzji".

Z przedstawionego przez Warczyńskiego sprawozdania wynika m.in., że najpopularniejszymi substancjami nielegalnymi wśród uczniów są marihuana i haszysz. Wyniki takie przyniosło badanie realizowane w ramach międzynarodowego Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (European School Survey Project on Alkohol and Drugs - ESPAD) w 2011 r. Do używania przetworów konopi przyznało się wówczas 24,3 proc. uczniów III klas szkół gimnazjalnych oraz 37,3 proc. uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki takie potwierdził projekt badawczy "konsumpcja substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną" realizowany w 2013r. wśród uczniów w wieku 18 i 19 lat. Do używania kiedykolwiek w życiu marihuany lub haszyszu przyznało się 40,2 proc. badanych.

W informacji z realizacji programu wskazano także np., że jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych związanych z narkotykami są choroby zakaźne. W 2013 r. rozpoznano 1 258 nowych zakażeń HIV, w tym przynajmniej 44 przypadki wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków oraz 214 nowych zachorowań na AIDS, w tym 68 wśród osób przyjmujących narkotyki dożylnie.

Obowiązujący obecnie Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii został opracowany na lata 2011-2016. Jego celem jest ograniczenie używania narkotyków oraz związanych z tym problemów społecznych i zdrowotnych. Cel ten realizowany jest w pięciu obszarach: profilaktyka; leczenie, rehabilitacja, ograniczanie szkód zdrowotnych i reintegracja społeczna ograniczenie podaży; współpraca międzynarodowa; badania i monitoring. Wśród działań podejmowanych w ramach programu są m.in. kampanie edukacyjne, programy profilaktyczne, szkolenia, konferencje czy działania wspierające zmniejszenie marginalizacji osób uzależnionych.

Głosowanie nad informacją rządu zaplanowano na piątek.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!