Wiceminister zdrowia: w 2015 r. najważniejsze wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym

21 kwi 2015 r.

Fot. Shutterstock

W 2015 r. najważniejsze będzie wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym – powiedziała wiceminister zdrowia Małecka-Libera podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodała, że jeszcze w tej kadencji powinna ona zostać uchwalona.

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera wzięła udział w sesji „Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?”.

Podkreślała, że ustawa o zdrowiu publicznym jest priorytetem rządu, resortu zdrowia i wpisuje się w tematykę polityki senioralnej oraz w wyzwania na najbliższy czas. Jak powidziała, tych wyzwań jest kilka. „Jedno, krótkoterminowe, dedykowane bezpośrednio osobom starszym - tutaj chcemy mówić o kompleksowej opiece - nie tylko geriatrii, która jest ogromnie ważna, ale o zapewnieniu opieki świadczeń zdrowotnych, leczeniu w sposób kompleksowy począwszy od lekarza rodzinnego, przez pielęgniarki środowiskowe, przez szpitalnictwo, ale także rehabilitację” – powiedziała w Katowicach.

„Oprócz świadczeń zdrowotnych i tej kompleksowej opieki, widzimy także konieczność działań profilaktycznych, zapobiegawczych kierowanych do osób starszych - pokazywanie im możliwości zapobiegania, unikania pewnych czynników ryzyka” – wskazała Małecka-Libera.

Kolejnym elementem - jak dodała - jest „opieka długoterminowa, wsparcie socjalne, pomoc osobom, które są niesamodzielne”. „To wszystko widzimy jako jeden pakiet. I dlatego uważam, że opieka zdrowotna i opieka społeczna (...) absolutnie pójdą w parze” – oceniła.

Wiceminister zdrowia poinformowała PAP, że projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest w „konsultacjach zewnętrznych”.

Etap prac nad projektem oceniła jako „bardzo dobry”. Dodała, że „szczęśliwie" dobrnął on do (…) "zewnętrznych konsultacji, co po raz pierwszy się w ogóle udało”.

„Spływają do nas uwagi, część uwag jest zasadna. Jesteśmy jeszcze w tym momencie, że będziemy mogli dokonywać zmian w tym projekcie” – wskazała.

Powiedziała, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będą „uzgadniać te stanowiska; uwzględniać niektóre uwagi”. „Potem już wprowadzamy na komitet stały, na rząd, jeżeli będzie akceptacja, to mam nadzieję i taką determinację, że pod koniec maja, na początku czerwca pojawi się w Sejmie i jest na tyle czasu, że jeszcze w tej kadencji powinniśmy ją uchwalić, a nawet uchwalimy ją” – powiedziała.

Małecka-Libera dodała, że "to jest dla mnie najważniejsze wyzwanie; 2015 (rok) - ustawa o zdrowiu publicznym”.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym trafił do konsultacji społecznych pod koniec marca. W uzasadnieniu projektu napisano, że dzięki realizacji przewidzianych w nim zadań możliwa będzie "znacząca poprawa sytuacji zdrowotnej" polskiego społeczeństwa. Służyć temu ma m.in. promocja zdrowia i zapobieganie chorobom, niwelowanie nierówności zdrowotnych oraz wspieranie innowacyjności i stabilności systemu opieki zdrowotnej.

Projekt zakłada utworzenie m.in. stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Zdrowia Publicznego. Ma on być w randze wiceministra zdrowia, powoływać i odwoływać go będzie premier. Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. przygotowywanie projektu Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) oraz gromadzenie informacji dotyczących sytuacji zdrowotnej społeczeństwa.

VII Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w Katowicach od poniedziałku. Co roku uczestniczy w nim kilka tysięcy osób, m.in. ministrów i wiceministrowie rządu polskiego, przedstawicieli rządów innych krajów, szefowie koncernów globalnych i dużych firm. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!