Stanowisko Infarmy do projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i niektórych innych ustaw, 18.10.2013

 

W ramach konsultacji społecznych wokół projektu nowelizacji ustawy o refundacji INFARMA przedstawiła swoje postulaty i propozycje rozwiązań. Koncentrują się one na obszarach bezpośrednio wpływających na dostęp do leków refundowanych dla pacjentów. 
 
INFARMA zwróciła w szczególności uwagę na interpretację przepisów definiujących budżet na refundację – w ostatnich dwóch latach rozbieżność między środkami planowanymi a wydatkowanymi była bardzo duża, co ma przełożenie na dostępność leków dla pacjentów. Jednocześnie INFARMA zaproponowała doprecyzowanie zasady określającej wykorzystanie środków pochodzących z instrumentów dzielenia ryzyka w taki sposób, aby zagwarantować ich przeznaczenie na refundację nowych leków.
INFARMA zaproponowała także korekty do przepisów dotyczących zamiennictwa leków i tworzenia grup limitowych, kontroli nad eksportem równoległym i tym samym ograniczenia jego negatywnych skutków, zwiększenia przejrzystości w negocjacjach z Komisją Ekonomiczną i inne.
 
INFARMA docenia fakt, że Ministerstwo Zdrowia dostrzegło najbardziej pilne problemy związane z systemem refundacyjnym takie jak wygasanie decyzji refundacyjnych oraz chemii niestandardowej z końcem 2013 r. i rozwiązało te problemy w trybie pilnych nowelizacji. Dzięki temu niezagrożona będzie kontynuacja leczenia dla wielu grup pacjentów, a prace nad nowelizacją będzie można kontynuować bez presji czasu, poświęcając jej odpowiednio dużo czasu i uwagi, co daje szansę na zapewnienie wysokiej jakości legislacyjnej zmienianych przepisów.

Źródło: mat. prasowe

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!