Badania kliniczne

Fot. Shutterstock

Testowanie leków na ludzkich organizmach nazywamy badaniami klinicznymi. Badania kliniczne dzielą się na cztery etapy. Każdy kolejny etap jest coraz bardziej bezpieczny, a działanie leku i możliwe działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas jego stosowania są coraz lepiej rozpoznane.

W I fazie badań klinicznych bierze możliwie najmniejsza grupa ludzi (od kilku do ok. stu pacjentów). Zazwyczaj są to zdrowi ochotnicy.

W II fazie może brać udział nawet kilkaset osób, w tym osoby cierpiące na schorzenie, które lek ma leczyć.

III faza obejmuje już dużą populację, lek dostają tysiące osób. Wszyscy jednak są pod szczegółową kontrolą lekarzy i lek nadal nie jest dostępny w aptekach. 

IV faza odbywa się po wprowadzeniu leku do apteki. Wśród populacji zażywającej lek istnieje grupa kontrolna, na której ostatecznie potwierdza się wynik poprzednich faz. 

Testy wykonywane są bardzo szczegółowo po to, by do sprzedaży nie trafił lek, który może w jakikolwiek sposób zaszkodzić zdrowiu. Średnio na 10 badań klinicznych (z faz I-IV). 

Zaledwie jeden lek trafia do sprzedaży jako produkt leczniczy.

Ciekawostki: Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach klinicznych?

Pozostałe etapy powstawania leku: 
Badania podstawowe l Badania przedkliniczne l Rejestracja l Wprowadzenie do obrotu

<< Powrót do Przewodnika Pacjenta

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!