Badania podstawowe

Fot. Shutterstock

Potrzeba matką wynalazku. Po określeniu choroby, której leczenie jest nieskuteczne albo niewystarczające, do pracy wkraczają naukowcy.

Badania podstawowe to pierwszy etap narodzin leku. Badania podstawowe odbywają się w laboratorium - etap testów w próbówkach nazywany jest in vitro. Naukowcy szukają molekuły oddziałującej na daną chorobę. Przyszły lek może być efektem syntezy nowych związków chemicznych lub wyodrębnioną substancją już istniejących naturalnych związków np. pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. 

Molekuły sprawdzane są w warunkach laboratoryjnych, czasem także na zwierzętach. Cząsteczka na początku nie ma żadnej nazwy, nadawany jej jest indywidualny kod. W laboratorium jest sprawdzane jej oddziaływanie na komórki – może np. niszczyć komórki rakowe lub hamować ich wzrost. Jeżeli naukowcy zdołają stworzyć molekułę, która „trafi” w chorobę,  mówimy o hicie (trafieniu) farmaceutycznym. 

Do dalszego etapu wybierane są te substancje, które działają na chorobę (poprzez oddziaływanie na ludzkie białko) i jednocześnie uznane są za bezpieczne dla ludzi.  Zwykle tylko kilka spośród tysięcy cząsteczek spełnia te dwa warunki jednocześnie. 

Proces badań podstawowych może trwać nawet 4 lata, a to dopiero początek powstawania nowego leku. Firmy farmaceutyczne bardzo dokładnie testują swoje produkty, tak, aby mieć pewność, że leki są bezpieczne dla chorych. W miarę zaostrzania warunków dla nowych leków całkowity czas testowania substancji leczniczej coraz bardziej się wydłuża. Zwykle, nim lek trafi do aptek, jest to minimum 10 lat.  

Ciekawostki: Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach klinicznych?

Pozostałe etapy powstawania leku: 
Badania przedkliniczne l Badania kliniczne l Rejestracja l Wprowadzenie do obrotu

<< Powrót do Przewodnika Pacjenta

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!