Badania przedkliniczne

Fot. Shutterstock

Badania przedkliniczne poprzedzane są przez badania laboratoryjne, podczas których naukowcy opracowali nową cząsteczkę chemiczną (modyfikującą komórki chorobowe). 


To, że substancja zdała egzamin w laboratorium, wciąż jeszcze nie oznacza, że jest bezpieczna dla człowieka. Wciąż jeszcze nie można dopuścić produktu do badań klinicznych. Substancje, które zostały pozytywnie ocenione w laboratorium, są następnie podawane zwierzętom (zazwyczaj dwóm gatunkom, np. szczurom i psom).


To ważny moment w badaniach przedklinicznych – zaczynają się obserwacje, jak substancja oddziałuje na żywy organizm i czy nie jest dla niego szkodliwa. W kolejnym etapie potencjalny lek będzie testowany na człowieku, więc teraz uważnie obserwuje się wpływ substancji na powstanie nowych komórek (rozwój nowotworów) i układ rozrodczy. Sprawdzany jest także najlepszy dla organizmu sposób, w jaki  podawać środek.

Testowanie leku na zwierzętach dla licznej grupy ludzi może się wydać niehumanitarne, ale w razie choroby większość ludzi korzysta z dobrodziejstw nauki. Wiele leków na ciężkie choroby nie powstałoby, gdyby nie podawano im najpierw zwierzętom.

Etap przedkliniczny trwa przeciętnie 3 – 4 lata. Z laboratorium do kolejnego etapu przechodzi średnio 1 na tysiąc substancji. 

Ciekawostki: Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach klinicznych?

Pozostałe etapy powstawania leku: 
Badania podstawowe l Badania kliniczne l Rejestracja l Wprowadzenie do obrotu

<< Powrót do Przewodnika Pacjenta

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!