Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu klinicznym?

sxc.hu/CWMGary

Informacje o naborze do badań możesz znaleźć na stronie clinicaltrials.gov. Tam są zamieszczane ogłoszenia badań klinicznych na konkretne choroby i w konkretnych ośrodkach. Możesz sprawdzić, czy na schorzenie, na które cierpisz, będą prowadzone badania kliniczne w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Strona tylko w jęz. angielskim.

Aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom badań, wszystkie fazy podlegają restrykcyjnym nadzorom prawnym na szczeblu krajowym i międzynarodowym. W Polsce czynnie działa Stowarzyszenie Dobrej Praktyki Badań Klinicznych – w skrócie GCP, czyli Good Clinical Practice, które m.in. wspiera i nadzoruje prawodawstwo związane z badaniami. Dodatkowym organem pilnującym prawidłowości badań są komisje bioetyczne.

Faza I i II mają potwierdzić naukową tezę postawioną w warunkach laboratoryjnych przez naukowców. Faza III i IV służy gromadzeniu danych do opisania leku i wprowadzenia go na rynek. 

Pomimo wielu lat badań, zdarza się wycofywanie leku, który już został zatwierdzony do sprzedaży w aptekach.

Kiedy kupujesz lek w aptece i czytasz w ulotce o działaniach niepożądanych, wiedz, że wszystkie te działania są wynikiem szczegółowych obserwacji właśnie w fazach I-IV.

Skutki uboczne są naturalną cechą produktów medycznych. W lekach zawarte są molekuły, które oddziaływają na komórki twojego ciała. Organizm musi na nie jakoś zareagować. Nie wszystkie skutki uboczne są dotkliwe (np. pocenie się, swędzenie skóry). 

Przeczytaj także o kolejnych fazach badań klinicznych:

I faza | II faza | III faza | IV faza 

<< Powrót do Przewodnika Pacjenta

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!