Raport specjalny: Polak na wakacjach

Bułgaria

8 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Jak wygląda leczenie w Bułgarii?

Lekarze:

  • Większość lekarzy w Bułgarii zawarło umowę z krajowym funduszem ubezpieczeń zdrowotnych. Oznacza to, że honorują oni europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Za wizytę u takiego lekarza naliczana jest standardowa opłata w wysokości 2,90 lewów.

Dentyści:

  • Większość zabiegów dentystycznych nie jest refundowana – pacjenci z reguły ponoszą pełne koszty leczenia dentystycznego. Jeśli dany dentysta nie zawarł umowy z krajowym funduszem ubezpieczeń zdrowotnych, zostaniemy obciążeni pełnymi kosztami leczenia i nie przysługuje nam prawo do ich zwrotu.

Leczenie szpitalne:

  • Leczenie w szpitalach lub klinikach, które zawarły umowę z krajowym funduszem ubezpieczeń zdrowotnych, jest bezpłatne dla osób posiadających europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Za każdy dzień pobytu w szpitalu przez pierwsze 10 dni naliczana jest opłata w wysokości 5,80 lewów. Po wypisaniu ze szpitala pacjenci mają również prawo do dwóch wizyt kontrolnych w ramach leczenia szpitalnego.

Recepty:

  • Leki przepisane przez lekarza, który zawarł umowę z krajowym funduszem ubezpieczeń zdrowotnych, można nabyć po cenach w całości lub częściowo refundowanych w aptekach, które zawarły odpowiednią umowę z tym funduszem. Na zewnątrz lub wewnątrz takich aptek widoczne jest jego logo.
  • Aby uzyskać dostęp do drogiego leku, który jest w całości opłacany przez krajowy fundusz ubezpieczeń zdrowotnych, trzeba okazać tzw. książeczkę z receptami. Może ją wydać lekarz ogólny po konsultacji z lekarzem specjalistą, który zawarł umowę z krajowym funduszem ubezpieczeń zdrowotnych. Musisz tymczasowo dokonać wyboru lekarza ogólnego, do którego się zwrócisz.

Pogotowie:

  • W nagłych przypadkach usługi pogotowia są bezpłatne.

Zwrot kosztów:

  • Standardowe opłaty za wizytę lekarską nie są w Bułgarii refundowane.
  • Jeśli korzystasz z usług dentysty, który nie zawarł umowy z krajowym funduszem ubezpieczeń zdrowotnych, zostaniesz obciążony pełnymi kosztami leczenia i nie przysługuje ci prawo do ich zwrotu.
  • Opłaty za leki nie są w Bułgarii refundowane.
  • Jeśli poniosłeś koszty leczenia, w sprawie ich zwrotu musisz skontaktować się z własnym ubezpieczycielem po powrocie do kraju

Źródło: Komisja Europejska

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!