Raport specjalny: Polak na wakacjach

KE: coraz więcej Europejczyków korzysta z karty EKUZ

24 cze 2014 r.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Fot. ekuz.net

Blisko 200 mln Europejczyków, ponad połowa osób ubezpieczonych w UE, ma europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Liczba posiadaczy EKUZ stale wzrasta, w 2013 r. kartą posługiwało się o 8 mln osób więcej niż rok wcześniej - wynika z danych KE.

„Wielu ludzi planuje teraz letnie wyjazdy, z zadowoleniem odbieramy więc fakt, że coraz więcej osób ma Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwoli im ona uzyskać dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych w czasie podróży w Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii" - powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor. Jak dodał, wzrost liczby osób otrzymujących kartę pokazuje, że system EKUZ cieszy się uznaniem i zaufaniem.

Najwięcej kart EKUZ w 2013 r. wydano we Włoszech (8,9 mln), Francji (blisko 4,2 mln), Wielkiej Brytanii (ponad 3,5 mln), Belgii (ponad 2,7 mln) oraz Holandii (ponad 2,6 mln). W pierwszej dziesiątce krajów o największej liczbie wydanych kart EKUZ znalazła się też Polska z ponad 2 mln kart.

Dzięki bezpłatnej karcie EKUZ przebywając tymczasowo za granicą, można otrzymać niezbędną pomoc medyczną w ramach systemu opieki zdrowotnej kraju, w którym się przebywa, na takich samych prawach i po takich samych kosztach, jak obywatele tego kraju. Karty EKUZ nie można jednak używać do pokrycia kosztów planowanego leczenia w innym kraju. Szpitale świadczące usługi w ramach publicznej służby zdrowia mają obowiązek uznawania karty EKUZ.

Komisja podkreśliła, że obywatele mogą otrzymać kartę EKUZ bezpłatnie od krajowych organów odpowiedzialnych za ubezpieczenia zdrowotne. "Nie muszą płacić pośrednikom oferującym pomoc w procesie składania wniosków, którzy pojawili się w niektórych krajach" - podkreśliła KE. Jednocześnie zaznaczyła, że obywatele powinni zgłaszać przypadki, kiedy żądano od nich opłaty za kartę EKUZ, do krajowych organów odpowiedzialnych za ubezpieczenia zdrowotne.

Jak wynika z opublikowanych we wtorek danych KE, w znakomitej większości przypadków osoby posiadające kartę EKUZ otrzymują niezbędną pomoc lekarską i nie mają problemów ze zwrotem jej kosztów. Zdarzały się jednak sytuacje, w których odmówiono udzielenia pomocy – głównie z powodu braku świadomości szpitali czy przychodni.

KE wyjaśniła, że w wypadku, gdy okaże się, że karta EKUZ nie jest honorowana, pacjenci powinni skontaktować się z odpowiednią instytucją odpowiedzialną za opiekę zdrowotną w kraju, w którym chcieli skorzystać z pomocy lekarskiej.

Numery alarmowe, pod które należy dzwonić w nagłych przypadkach, można odnaleźć dzięki aplikacji EKUZ działającej na smartfonach i tabletach (do pobrania m.in. na stronie KE). Dostępna w 25 językach aplikacja EKUZ zawiera ogólne informacje na temat karty oraz numery alarmowe, wykaz gwarantowanych świadczeń i ich ceny, a także wskazówki, jak starać się o zwrot kosztów leczenia i gdzie zgłosić fakt zagubienia karty.

Jeżeli w dalszym ciągu pomoc nie zostanie udzielona, pacjenci powinni zwrócić się do organów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia w ich własnym kraju. A jeśli nadal będą pojawiały się problemy, powinni skontaktować się z Komisją Europejską, która może zbadać skargę i skontaktować się z tej sprawie z władzami danego państwa. Komisja prowadzi dochodzenia w sprawach tego typu i w stosownych przypadkach wszczyna postępowania wobec krajów UE, które nie stosują unijnego prawa dotyczącego korzystania z karty EKUZ.

Chcąc przed wakacjami upowszechnić wiedzę na temat EKUZ, Komisja ogłosiła konkurs na scenariusz krótkiego filmu promującego kartę EKUZ. Zwycięski scenariusz będzie podstawą wideoklipu, który zostanie wykorzystany do promocji karty. Zgłoszenia można przesyłać do 17 sierpnia br.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!