Raport specjalny: Polak na wakacjach

Choroby tropikalne – zagrożenie podczas wymarzonych podróży

4 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zagrożeń jest wiele, a wśród nich są choroby pochodzenia wirusowego, bakteryjnego, pasożytniczego czy grzybiczego. Każde z nich ma inną charakterystykę.

Będąc na wakacjach, dobrze jest wiedzieć, jakie choroby mogą nam grozić. Choroby tropikalne są na tyle powszechne, że nie musimy wyjechać na przysłowiowy drugi koniec świata – częstotliwość podróży i rotacja ludzi z różnych rejonów świata skutecznie przyczynia się do rozprzestrzeniania chorób. Jednak wybierając kierunek wyjazdu musimy zapoznać się z najczęstszymi zagrożeniami.

Gorączki krwotoczne najczęściej dotykają podróżujących w rejonie Afryki Subsaharyjskiej (np. Ebola) i Ameryki Południowej (gorączki krwotoczne Nowego Świata). Są to choroby zakaźne, a chorzy wymagają opieki lekarskiej z powodu wysokiej śmiertelności i możliwości przenoszenia wirusa. Objawy występują w zależności od rodzaju choroby, od 7-14 dni (gorączka krwotoczna Ebola i Nowego Świata) i w czasie 5-21 dni (w przypadku gorączki krwotocznej Lassa). Zazwyczaj chory ma  wysoką gorączkę, osłabienie, wysypkę i owrzodzenia, krwotoki.

Aby uniknąć takich przypadłości należy uważać na gryzonie i małpy bowiem bywają one nosicielami wirusów, niezbędne jest także unikanie kontaktów z chorymi i zakażonymi przedmiotami np. sprzętem medycznym wielorazowego użytku. Dostępna jest szczepionka, która chroni przed argentyńską gorączką krwotoczną, ale można ją zakupić na rynku południowoamerykańskim.

Malaria spotykana jest w wielu rejonach świata, jednak głownie dotyczy obszarów gorących. Przenoszona jest przez komary, a dokładniej komarzyce, które są nosicielami pasożytów. Jest to groźna choroba, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Jej objawami są napady gorączki, bóle głowy, niedokrwistość, nudności i biegunka. W dalszym etapie może dojść do anemii, żółtaczki, a nawet śpiączki. Podczas zakażenia malarią dochodzi do niszczenia czerwonych komórek. Jako profilaktykę można uznać stosowanie moskitier i repelentów; nie ma jednak jednej skutecznej szczepionki. W przypadku wyjazdu w rejony objęte malarią warto skonsultować się z lekarzem, który może ustalić profilaktyczne podawanie leków przeciwmalarycznych.

Dur brzuszny jest chorobą bakteryjną, obecną m.in. w Indiach i Pakistanie, na którą trzeba uważać podczas spożywania wody i pokarmu, gdyż mogły zostać zakażone przez nosiciela.  Dur będący ostrą chorobą zakaźną objawia się średnio 10-14 dni od zakażenia, pojawiają się m.in. zaparcia i wzdęcia, gorączka, ból głowy, powiększenie wątroby i śledziony oraz szyjnych węzłów chłonnych, wysypka. Nieleczony dur brzuszny może być śmiertelny. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – zachorowanie na WZW typu A możliwe jest właściwie na całym świecie, a sprzyjają mu niskie warunki sanitarne. Należy poświęcić szczególną uwagę na zachowanie higieny podczas przyrządzania posiłków,  a także picie wody z zaufanego źródła. WZW typu A objawia się gorączką, bólami pod prawym łukiem żebrowym, osłabieniem; średnio po 28 dniach. Ponadto niepokojącym objawem jest żółte zabarwienie skóry i ciemna barwa moczu. Zapalenia można uniknąć, na rynku dostępne są szczepionki przeciwko WZW typu A.

Tężec. Choć nie kojarzy się egzotycznie, można na niego zachorować niezależnie od szerokości geograficznej. Ryzyko zachorowania pojawia się, gdy zabrudzimy ranę np. ziemią albo ugryzie nas pies. Po ok. 7-10 dniach od zakażenia pojawiają się skurcze mięśni. Ważna jest konsultacja lekarska oraz przyjęcie zastrzyku przeciwtężcowego.

Cholera występuje głównie w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej. Aby uniknąć zachorowania należy wybierać żywność i wodę z pewnego źródła. Cholera jest bardzo groźną chorobą, nieleczona jest chorobą śmiertelną. Powinny nas zaniepokoić obfite biegunki, wymioty, osłabienie i bezmocz, pojawiające się średnio 2-3 dni od zarażenia.

Żółta febra, czyli inaczej żółta gorączka przenoszona przez komary, występuje w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Południowej i Środkowej. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe, ale jeśli jednak dojdzie do zachorowania, objawami będą: osłabienie, dreszcze, gorączka, pot, niedokrwistość i powiększenie śledziony. Zdarza się, że choroba przebiega w 3 okresach, wtedy mamy do czynienia z ciężką postacią cholery, która może być śmiertelna. Chory po przejściu choroby nabywa odporność na żółtą febrę na całe życie.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!