Raport specjalny: Choroby skóry - objawy, leczenie, zapobieganie

Problemy z cerą, czyli co grozi naszej twarzy

11 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Skóra, oprócz pełnienia funkcji ochronnej, jest naszą wizytówką. Skóra na twarzy, która praktycznie zawsze pozostaje odkryta, najbardziej wpływa na nasz zewnętrzny wygląd. Poprzez ciągły kontakt z otoczeniem, jest podatna na różne choroby. Tego typu dolegliwości bardzo wpływają na naszą samoocenę i samopoczucie psychiczne. Warto wiedzieć, że problemy z cerą nie wynikają z płci czy wieku, ale są uwarunkowane genetycznego oraz zależne od właściwości skóry.

Koszmar nastolatków

Problemy skórne najbardziej kojarzone są z okresem dojrzewania. Wynika to z faktu, iż w tym czasie nasila się produkcja hormonów, co prowadzi do powiększenia się wszystkich gruczołów, w tym łojowych. Wówczas wzrasta produkcja sebum, czyli tłuszczu, a naskórek ulega rogowaceniu. Innymi słowy powierzchnia skóry jest podatna na przyjmowanie licznych bakterii, które podrażniają skórę i doprowadzają do jej stanu zapalnego.

Warto wiedzieć, że nie tylko nastolatkowie zmagają się z pryszczami i nie tylko trądzik może nas oszpecić. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne choroby skóry, które dotyczą naszej twarzy.

Trądzik – związany jest z wyżej opisanym procesem wytwarzania nadmiernej ilości łoju, jednak przekonanie, że zniknie on po okresie dojrzewania, jest mitem. Objawia się lśniącą, tłustą skórą oraz rozszerzonymi porami. Pojawiają się również popularne „pryszcze” które są ujściem nagromadzonych substancji łojowych. Za trądzik odpowiedzialne są głównie hormony, natomiast często ma on podłoże bakteryjne. Leczenie opiera się na preparatach na bazie witaminy A lub kwasu azelainowego. Substancje te silnie działają na naszą cerę, dlatego bardzo ważne jest codzienne nawilżanie twarzy.

Róża – wywołana jest przez bakterie, zaczyna się nagle i szybko postępuje. Dochodzi do stanu zapalnego skóry, pojawiają się czerwone obrzęki, a skóra jest napięta, lśniąca i ciepła. Zmianom skórnym towarzyszą również gorączka i dreszcze. Podczas leczenia stosuje się antybiotyki i preparaty do smarowania miejscowego. Tej choroby nie wolno lekceważyć, ponieważ w skrajnych przypadkach może doprowadzić do martwicy, sepsy lub zmian nowotworowych.

Łuszczyca – chociaż na twarzy pojawia się znacznie rzadziej w stosunku do innych części ciała, jest doskwierającą dolegliwością, ze względu na niską skuteczność jej leczenia. Charakteryzuje się pojawianiem się na ciele widocznych łusek w kolorze czerwonym. Jest to choroba zwykle nieuleczalna, istnieją jednak sposoby na zredukowanie przykrych objawów. Wymaga utrzymania wysokiej higieny oraz pielęgnacji skóry, często wspomaga je leczenie farmakologiczne.

Liszaj - ostra choroba bakteryjna, objawia się pojawianiem swędzących pęcherzy w okolicy ust i nosa, wypełnionych najczęściej ropą. Po ich pęknięciu tworzą się strupy. Leczenie polega na stosowaniu preparatów odkażających i antybiotyków stosowanych miejscowo.

Rumień zakaźny – choroba wirusowa, która objawia się wysypką na twarzy w kształcie motyla; obejmuje najsilniej nos i policzki. Wiąże się także z ogólnym osłabieniem organizmu i podwyższoną temperaturą. Choroba ta nie wymaga szczególnej opieki medycznej, przechodzi samoistnie, jest jednak niezwykle niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Skóra pergaminowa – rzadkie schorzenie genetyczne, powoduje nieodwracalne zmiany w DNA komórek skóry w reakcji na promieniowanie ultrafioletowe. Objawia się nadwrażliwością na słońce, skłonnościami do oparzeń, przebarwieniami i przedwczesnym starzeniem się skóry. Chorobę można zdiagnozować od pierwszych lat życia. Wymaga specjalistycznej opieki medycznej i rygorystycznej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ może doprowadzić do nowotworu skóry.

Maskować czy zaakceptować?

Z wielu badań wynika, że osoby, których dotknęły choroby skórne widoczne na twarzy, są zwykle wycofane i zakompleksione. Niektóre z chorób, zwłaszcza tych bakteryjnych, trwają zaledwie kilka dni, więc przez tak krótki czas jesteśmy w stanie unikać kontaktu z ludźmi. Pozostałe schorzenia leczy się miesiącami lub pozostają nieuleczalne do końca życia. Deską ratunku są wtedy kosmetyki barwiące o wysokiej skuteczności krycia. Chociaż zdania dermatologów w tej kwestii są podzielone, to - jeśli cenimy komfort psychiczny - nie powinniśmy obawiać się nakładania makijażu na schorowaną skórę. Warto jednak skonsultować z lekarzem wybór podkładu i pudru, który najmniej będzie podrażniał nasza skórę i dodatkowo ochroni ją przed szkodliwymi substancjami z otoczenia.

Dowiedz się więcej o problemach skórnych: Raport specjalny: Choroby skóry - objawy, leczenie, zapobieganie >>


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!