Raport specjalny: Choroby skóry - objawy, leczenie, zapobieganie

Najczęstsze problemy skórne u niemowląt

4 sie 2014 r.

Skóra niemowlaka jest dużo bardziej delikatna, cieńsza i przez to bardziej podatna na podrażnienie, niż skóra dorosłego człowieka. Na skórze malucha często pojawiają się krostki, zaczerwienienia i plamy. Zazwyczaj są to niegroźne wykwity i łatwo można się z nimi uporać. Istnieje również wiele zmian skórnych u noworodków, które mają charakter patologiczny. Leczenie wykwitów u noworodków i niemowląt zależy od choroby i stopnia zaawansowania. W niektórych przypadkach wystarczy właściwa pielęgnacja i higiena, w przypadku innych, rzadszych chorób o ciężkim przebiegu, niezbędne jest leczenie pod nadzorem lekarza.

Czasem występują potówki czerwone, które mogą piec i swędzieć. Oznacza to, że wytworzył się stan zapalny i sama pielęgnacja nie wystarczy żeby się pozbyć potówki. W takim wypadku konieczna jest wizyta u dermatologa i leczenie przeciwbakteryjne.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry, tak jak i odparzenia powstają zazwyczaj przez niewystarczająco częste zmiany pieluchy, na wskutek zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z zabrudzoną pieluszką. Mogą również powstawać z powodu zbyt rzadkiego mycia pupy, biegunek, a nawet upałów, gdyż skóra pod pieluszką jest wtedy cały czas lekko wilgotna   Zmiany mają postać rumienia, pojawiają się na pośladkach, w okolicach krocza, podbrzusza i górnej części ud, nie obejmują zagięć skórnych. Leczenie opiera się przede wszystkim na odpowiedniej higienie malucha. Należy często zmieniać pieluchy, podmywać dziecko 2-3 razy dziennie podczas upałów i każdorazowo w przypadku zabrudzenia. Niezwykle ważne jest dokładne osuszanie okolic pośladków, ud i krocza, a także wietrzenie pupy zanim założymy pieluchę.  Wskazane jest stosowanie kremów czy też maści na odparzenia. W razie infekcji i ostrzejszych postaci pieluszkowego zapalenia skóry, stosuje się miejscowo maści ze sterydami, przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka

Jest to  rzadka choroba genetyczna. Charakteryzuje się występowaniem pęcherzy na skórze i błonach śluzowych,  które mają  tendencję do przekształcania się w rany. Pęcherze mogą pojawiać się samoistnie lub na skutek urazu. Choroba ta ma bardzo ciężki przebieg i może prowadzić do zrastania się palców i powstawania przykurczów. Pęcherzykowe oddzielanie się naskórka może doprowadzić do śmierci dziecka. Leczenie jest procesem wymagającym i trudnym. Zespół terapeutyczny powinien się składać z dermatologa dziecięcego, pediatry, chirurga plastyka, pielęgniarki i dietetyka. Leczenie to przede wszystkim zapobieganie powstawania nowych ran i profilaktyka zakażeń skóry, jak również leczenie już zaistniałych. Bardzo istotne jest, żeby nie doprowadzić do niedożywienia chorego dziecka.

Łojotokowe zapalenie skóry

Tzw. ciemieniucha pojawia się zazwyczaj w dwóch pierwszych miesiącach życia dziecka. Cechami charakterystycznymi są łuszczące, żółtawe, tłuste, dość dobrze przylegających łuski i strupy na szczycie głowy, w okolicy ciemiączka. Na główce dziecka tworzy się lepka, gęstawa powłoka. Łuszcząca się wysypka może się rozprzestrzeniać na twarz, szyję, pachy, zgięcia łokciowe, pachwiny i okolice krocza. Jest to efekt nadmiernie działających gruczołów łojowych. Pozbycie się ciemieniuch jest dosyć proste. Wystarczy codziennie myć główkę malucha, delikatnym szamponem dla dzieci i następnie delikatnie i dokładnie szczotkować ją za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu.

Pokrzywka

Jest to swędząca wysypka o charakterze podrażnienia, ma postać bąbli o różowym lub porcelanowo-białym kolorze, zdarzają się również grudki lub pęcherzyki. Może również dojść do obrzęku ust oraz okolic oczu. Wykwit ten jest opóźnioną reakcją uczuleniową na określony alergen, wirusy, ukąszenia pcheł, roztocza. Może też pojawić się w odpowiedzi na zimno i ciepło oraz tarcie i nacisk. Leczenie przeprowadza się przez eliminację alergenu, za pomocą leków odczulających i sterydów. Jeśli zmiana została nadkażona wtedy stosuje się również maści przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybiczne. Pomocne może być owinięcie zmian opatrunkiem, po to aby zapobiec ich drapaniu przez dziecka. 

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!