Raport specjalny: Choroby skóry - objawy, leczenie, zapobieganie

Najczęstsze problemy skórne u niemowląt

4 sie 2014 r.

Skóra niemowlaka jest dużo bardziej delikatna, cieńsza i przez to bardziej podatna na podrażnienie, niż skóra dorosłego człowieka. Na skórze malucha często pojawiają się krostki, zaczerwienienia i plamy. Zazwyczaj są to niegroźne wykwity i łatwo można się z nimi uporać. Istnieje również wiele zmian skórnych u noworodków, które mają charakter patologiczny. Leczenie wykwitów u noworodków i niemowląt zależy od choroby i stopnia zaawansowania. W niektórych przypadkach wystarczy właściwa pielęgnacja i higiena, w przypadku innych, rzadszych chorób o ciężkim przebiegu, niezbędne jest leczenie pod nadzorem lekarza.

Atopowe zapalenie skóry

Pojawia się najczęściej już w pierwszym roku życia dziecka. W prawie połowie przypadków u podłoża AZS leży alergia pokarmowa, ale również kontakt z kurzem, pleśnią czy pyłkami roślin. Objawia się zaczerwienionymi policzkami z łuszczącą wysypką, zmianami na rączkach i nóżkach, oznaką jest również sucha, swędząca skóra. Dziecko jest drażliwe i płaczliwe gdyż dokucza mu swędzenie.

Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji alergenów z otoczenia. Stosuje się nawilżające emolienty, maści ze sterydami, opatrunki zapobiegające drapaniu zmian i przyspieszające gojenie, oraz leczenie farmakologiczne alergii.

Zespół dziecka kolodionowego

Tzw ,,rybia łuska”, jest to rzadka choroba genetyczna, której objawem jest sucha, łuszcząca się skóra. U noworodka występuje napięty, błyszczący naskórek, który porównuje się do błony kolodionowej, pergaminu lub wylanego na skórę i zaschniętego białka jaja kurzego. Leczenie polega na stosowaniu emolientów, czyli środków zmiękczających i nawilżających skórę. Po kilku tygodniach patologiczny naskórek pęka i oddziela się, pozostawiając normalną skórę lub skórę o fakturze „rybiej łuski”.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!