Raport specjalny: Przewodnik po transplantacji w Polsce

Stwierdzenie nieodwracalnego zatrzymania krążenia

16 gru 2014 r.

Shutterstock

W celu zwiększenia liczby dawców 9 sierpnia 2010 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia nieodwracalnego zatrzymania krążenia. Reguluje ono sprawy związane ze stwierdzeniem śmierci w mechanizmie asystoli (brak czynności serca – przyp. red.).

Z powyższych przepisów wynika m.in., że jeśli co najmniej 20 minut po rozpoczęciu działań reanimacyjnych próby przywrócenia akcji serca nie przyniosą efektów oraz nie stwierdzono spontanicznej fali tętna w tętnicach szyjnych i udowych, to chory może być kwalifikowany jako potencjalny dawca narządu. U dzieci do lat 2 okres ten wynosi 45 minut.

Choć regulacja obowiązuje już od 4 lat, tego rodzaju pobrań w Polsce jeszcze nie było, a potencjał takich dawców nie jest w ogóle wykorzystywany. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak szpitalnych systemów jakości w tym zakresie, dających szczegółowy opis zadań, miejsca i sposobu ich realizacji w praktyce. 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!