Raport specjalny: Przewodnik po transplantacji w Polsce

Cele i warunki transplantacji

13 gru 2014 r.

Shuttestock

Głównym celem transplantacji czyli przeszczepiania narządu jest wydłużenie życia i poprawa jego jakości. W Polsce przeszczepia się nerki, trzustki, wątroby, wyspy trzustkowe, serca, płuca oraz kończyny górne oraz twarze.

Niektóre organy (nerki, płaty wątroby) można pobrać od osoby żywej pod warunkiem, że dawca wyraził na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo.  

Głównie jednak narządy pochodzą od zmarłych. Potencjalnego biorcę zakwalifikowanego do przeszczepu zgłasza się na krajową listę oczekujących, którą prowadzi Poltransplant (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji  zajmujące się organizacją pobierania i przeszczepia narządów w Polsce). Warunkiem otrzymania przeszczepu jest umieszczenie na takiej liście. 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!