Raport specjalny: Przewodnik po transplantacji w Polsce

Polska lista oczekujących otwarta dla cudzoziemców

13 gru 2014 r.

Shutterstock

Nie tylko Polacy mogą liczyć na przeszczep w Polsce. Jak wygląda w transplantologii sytuacja obcokrajowca - biorcy narządu?

Cudzoziemiec może być wpisany na polską listę oczekujących na przeszczep narządu pobranego od zmarłego dawcy. Zgodnie z wytycznymi Zespołu Prawnego Krajowej Rady Transplantacyjnej warunkiem koniecznym wpisu jest zakwalifikowanie do przeszczepu przez polski ośrodek kwalifikujący oraz kompletne zgłoszenie dokonane przez lekarza kierującego zespołem.

Przy wpisaniu na listę obowiązuje zasada „only one”, a ośrodek prowadzący listę oczekujących sprawdza czy potencjalny biorca nie jest wpisany na listę oczekujących we własnym kraju. Ponadto przy dokonywaniu wpisu na listę należy kierować się kryterium przewidywanego wyniku przeszczepianie w kontekście miejsca zamieszkania potencjalnego biorcy. 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!