Raport specjalny: Przewodnik po transplantacji w Polsce

Współpraca między państwami członkowskimi

13 gru 2014 r.

Shutterstock

Z komunikatu Komisji Wspólnot Europejskich dotyczącego planu działania w zakresie dawstwa i przeszczepiania narządów (2009-2015) wynika, że wymiana narządów między państwami członkowskimi jest już powszechną praktyką

Istnieją jednak znaczne różnice w zakresie liczby narządów podlegających wymianie ponad granicami między państwami członkowskimi, które ustanowiły organy międzynarodowej wymiany narządów, np. Eurotransplant i Sacanditransplant a pozostałymi państwami członkowskimi.

Uczestnicy obszaru Eurotransplant (według danych z 2008 r.) wymieniali pomiędzy sobą ok. 20% wszystkich narządów przeszczepianych co roku (około 3300 narządów), natomiast tylko 2% narządów opuściło obszar Eurotransplantu bądź do niego wróciło.

Wskaźnik wymiany może wzrosnąć jeżeli stosowane będą umowy dwustronne. 

W 2013 r. dyrektor Poltransplantu trzy razy wydał zgodę na wywiezienie z terytorium Polski narządów pobranych ze zwłok i przeznaczonych do przeszczepienia. Wydane zgody dotyczyły trzech par płuc wywiezionych do Niemiec, w przypadku, gdy w Polsce nie znaleziono odpowiednich dla nich biorców.

W zeszłym roku nie zgłoszono natomiast żadnego wniosku o wydanie zgody na przywóz narządów do RP.

Z kolei w 2012 r. zgoda została udzielona na wywóz 8 narządów pobranych ze zwłok. Wydane zgody dotyczyły czterech par płuc (3-krotnie płuca przeszczepiono w Niemczech, 1 raz we Włoszech ), dwóch wątrób (w Niemczech i we Włoszech), 1 serca w Niemczech, 1 nerki, której jednak nie przeszczepiono.

Podobnie jak w 2013 r., nie wyrażono żadnej zgody na przywóz narządów do RP. 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!