Raport specjalny: Przewodnik po transplantacji w Polsce

Drugi przeszczep stałego sztucznego serca

9 wrz 2014 r.

Stałe sztuczne serce firmy Carmat. Fot. carmatsa.com

We Francji drugiemu pacjentowi ze schyłkową niewydolnością serca wszczepiono nowej generacji stałe sztuczne serce o nazwie Carmat – pisze AFP, powołując się na francuską minister zdrowia Marisol Touraine’a.

Operację przeprowadzono 5 sierpnia w szpitalu Nantes, ale poinformowano o tym, dopiero teraz, gdy nie ma już wątpliwości, że się ona powiodła (bez względu na to, jak długo jeszcze pacjent będzie żył). Według jednego z głównych konstruktorów nowego sztucznego serca, francuskiego kardiochirurga prof. Alaina Carpentiera, o sukcesie można mówić wtedy, gdy chory po przeszczepie żyje co najmniej miesiąc.

Pierwszy zabieg wszczepiania sztucznego serca Carmat przeprowadzono prawie pół roku wcześniej, w marcu 2014 r. Otrzymał je wtedy 76-letni Claude Dany, który po tej operacji przeżył 75 dni. Nie jest znane jeszcze nazwisko drugiego chorego, któremu szczepiono sztuczne serce. Nie wiadomo również, w jakim jest stanie. Prof. Carpentier odmawia podania jakichkolwiek szczegółów, nie ujawnił nawet, co było bezpośrednią przyczyną zgonu Claude’a Dany’ego.

Według francuskiego kardiochirurga, w pierwszej fazie badania nowego sztucznego serca ma być zoperowanych czterech pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca, którzy są w stanie terminalnym, czyli mogą jeszcze przeżyć nie więcej niż kilka tygodni czy zaledwie kilka dni. Nie nadają się również do przeszczepu serca, jedyni nowej generacji sztuczne serce może przedłużyć im życie.

Reuters - powołując się na producenta sztucznego serca, firmę Carmat - twierdzi, że dopiero, gdy powiedzie się pierwszy etap badań, będzie ono wszczepiane pacjentom z niewydolnością serca, którzy są w mniej zaawansowanym stadium choroby. Nastąpi to nie wcześniej niż w 2015 r.

Sztuczne serce Carmat jest całkowicie wszczepiane do klatki piersiowej i ma być stosowane docelowo, a nie tylko do czasu znalezienia dawcy serca. Waży ono 900 g, ma pojemność 750 ml i zużywa energię zaledwie 27 watów. Zbudowane jest z dwóch komór, z których każda podzielona jest na dwie części oddzielone membraną. Dwa przedziały wypełnione są krwi, a dwa pozostałe – silikonowym płynem.

Silikon pod odpowiednim ciśnieniem pulsacyjnie wtłaczany jest do komór powodując wybrzuszenie membran, które z kolei rytmicznie wypychają krew znajdującą się w pozostałych dwóch przedziałach. Sterują tym pompy hydrauliczne, które wpompowują i wypompowują silikonowy płyn, co naśladuje skurcze serca (podczas których krew jest wtłaczana do całego organizmu).

Urządzenie zasilane jest bateriami litowymi umieszczonymi na zewnątrz. Sterowanie pompami jest w pełni zautomatyzowane, pracują one w zależności od obciążenia organizmu i zapotrzebowania na krew. Dbają o to czujniki, które rejestrują wysiłek chorego i przekazują o tym informacje do komputera i sterownika. W ten sposób krew może być przetaczana z częstotliwością od 35 do 150 uderzeniem na minutę.

Dodatkową zaletą aparatu jest tkanka wołowa osierdzia pokrywająca wewnętrzne powierzchnie tych części komór, w których znajduje się krew. Takiego naturalnego materiału nie ma w żadnym innym dotychczas skonstruowanym tego typu urządzeniu.

Szef Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala powiedział PAP, że tkanka wołowa ma zmniejszyć ryzyko powikłań zatorowo-zakrzepowych, które mogą doprowadzić u chorego na przykład do udaru mózgu. Dzięki temu pacjent prawdopodobnie będzie mógł zażywać mniejsze dawki leków rozrzedzających krew.

Nowe sztuczne serca poza Francją ma być testowane w czterech innych ośrodkach: w CHU Saint-Piere w Brukseli, Ljubljana University Medical Centre w Ljubljanie na Słowenii, Prince Sultan Cardiac Center w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej oraz w zabrzańskim Centrum Chorób Serca. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!