Raport specjalny: Przewodnik po transplantacji w Polsce

Ok. 35 tys. oświadczeń woli rozdano w programie promującym transplantację

4 sie 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ok. 35 tys. oświadczeń woli dawców organów rozdano w realizowanym od trzech lat programie "Tak dla transplantacji" - poinformowała PAP w poniedziałek Alicja Chachaj z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Głównym zadaniem ogólnopolskiego programu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca jest popularyzacja idei transplantacji oraz wspieranie osób czekających na zabieg.

"Tak dla transplantacji" promuje ideę przeszczepów w całym kraju poprzez rozmaite imprezy, w tym sportowe - m.in. Bieg Integracyjny "Podziel się Życiem", który odbył się w nadmorskim Jarosławiu. Udział w nim wzięły osoby po przeszczepach m.in. serca i nerek. "Takie imprezy zwiększają świadomość społeczeństwa. Ludzie mogą zobaczyć, że osoby po przeszczepach wracają do zdrowia, uprawiają sport, chodzą do szkoły" - powiedziała PAP Chachaj.

Tegoroczny bieg był dedykowany 9-letniej Wiktorii i 12-letniemu Kacprowi, pacjentom Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Oboje są już po przeszczepie. "Zainteresowanie ideą transplantacji wzrasta. W Jarosławiu nie nadążaliśmy z rozdawaniem oświadczeń woli. Coraz więcej osób jest otwartych na to co robimy. Już nie pytają: +Co to jest za oświadczenie?+, tylko podchodzą do nas i proszą nie o jedno, a nawet o kilkadziesiąt oświadczeń woli, tłumacząc, że będą sami je rozdawać w rodzinie oraz wśród znajomych" - dodała Chachaj.

W ciągu trzech lat realizacji programu rozdano ok. 35 tys. oświadczeń. Programem w szczególności zainteresowani są sportowcy, nauczyciele, studenci.

Wzór oświadczenia woli dawcy organów można znaleźć m.in. na stronie internetowej - http://www.takdlatransplantacji.pl/. W oświadczeniu wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer pesel. Podpis należy złożyć pod zdaniem: "Moją wolą jest, by w wypadku nagłej śmierci, moje tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji ratując życie innym".

Taki formularz może wypełnić wyłącznie osoba pełnoletnia. O jego wypełnieniu należy powiadomić rodzinę, a oświadczenie należy zawsze mieć przy sobie.

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca działa od 2004 roku, a program "Tak dla transplantacji" prowadzi od 2011 roku. Jednym ze sztandarowych projektów jest m.in. doroczny rajd "Po zdrowie na rowerze", w którym biorą udział pacjenci po przeszczepach. Trasa peletonu prowadzi na Rynek Główny w Krakowie - przez Dąbrowę Górniczą, Trzyciąż, Imbramowice. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!