Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

In vitro - transfer i kriotransfer zarodka. Czego powinna spodziewać się pacjentka?

5 paź 2015 r.

5-dniowe zarodki (blastocysty)

Transfer (zwany też embriotransferem) bądź kriotransfer zarodka to ostatni element procedury sztucznego zapłodnienia in vitro. Na jakie wizyty powinna się przygotować pacjentka? Ile razy będzie u lekarza? Czy sama procedura tranferu jest bolesna? Jak wygląda transfer i kriotranfer z punktu widzenia pacjentki? Czego powinna spodziewać się pacjentka podczas transferu lub kriotransferu?

Kiedy pacjentka, która w ramach leczenia bezpłodności wybrała procedurę in vitro, ma już za sobą stymulację i punkcję, pozostał ostatni etap sztucznego zapłodnienia, czyli transfer zarodka (embrionu) do jamy macicy.

Przeczytaj:
Głos pacjenta. Punkcja do in vitro

Transfer a kriotransfer – różnice

Transfer dotyczy świeżego zarodka, natomiast kriotransfer zarodka wcześniej mrożonego (pacjenci wykonujący kriotransfer określają często pieszczotliwie mrożony zarodek mianem „mrozak”,  „mrozaczek”). Transfer wykonuje się w tym samym cyklu, w którym była punkcja, odliczając odpowiednią liczbę dni od punkcji jako od momentu pęknięcia pęcherzyka (częściej: pęcherzyków). W przypadku kriotransferu, pacjentka wymaga dłuższej obserwacji w wybranym cyklu, aby dokładnie określić moment pęknięcia pęchrzyka z komórką jajową.

Monitorowanie cyklu do kriotransferu

Zanim kobieta umówi się na wizytę na kriotransfer, praktycznie od początku cyklu trwa monitorowanie cyklu pacjentki u ginekologa. W pierwszych dniach cyklu lekarz za pomocą USG sprawdza czy nie ma zmian utrudniających przyjęcie się embrionu, np. czy nie pojawiły się torbiele lub wodniaki.

Następnie lekarz zaprasza pacjentkę do kontroli, która ma wykazać dokłady moment pęknięcia pęcherzyka z komórką jajową. Zazwyczaj pęknięcie komórki jajowej przypada na 14. dzień cyklu. Zatem jeśli pacjentka miesiączkuje regularnie i jej cykle wynoszą ok. 28 dni, lekarz zaprosi pacjentkę mniej więcej w 12. dniu cyklu. Wtedy będzie już widział na USG czy dojrzewa pęcherzyk.

Wielkość pęcherzyka w poszczególnych dniach u różnych kobiet będzie się różnić, ale w 12. dniu cyklu pęcherzyk może mieć np. 21 mm. Pęcherzyk rośnie średnio 2 mm na dobę. Lekarz po oględzinach pęcherzyka może jest w stanie wstępnie ocenić, kiedy spodziewać się pęknięcia, ale dla pewności zazwyczaj zaprasza pacjentkę kolejnego, 13. oraz 14. dnia cyklu.

W niektórych sytuacjach konieczne jest spowodowanie, aby pęcherzyk pękł w określonym czasie. Dzieje się tak np. jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że termin transferu może wypaść w dniu, w którym klinika jest nieczynna. Jeśli sytuacja tego wymaga, lekarz, widząc dojrzewający pęcherzyk z komórką jajową, przepisze zastrzyk (łatwy do wykonania w warunkach domowch, z wkłuciem w skórę podbrzusza), który wyzwala owulację (a w konsekwencji spowoduje pęknięcie pęcherzyka) w ciągu maksymalnie 36 godzin od podania.

Podczas kolejnej wizyty, 14. i/lub 15. dniu cyklu lekarz upewnia się, że pęcherzyk z komórką jajową pękł. Od tego momentu zaczyna odliczanie do transferu. Jednocześnie lekarz zleca pacjentce leki z progesteronem (np. luteinę lub lutinus), które pomogą organizmowi utrzymać ciążę (progesteron powoduje powstanie odpowiedniego śluzu w macicy na przyjęcie zarodka, spulchnia ściany macicy ułatwiając zagnieżdżenie embrionu i przeciwdziała skurczom macicy). Przez cały czas przygotowań i na początku ciąży pacjentka powinna przyjmować także kwas foliowy lub folik .

Ile dni po owulacji kriotransfer?

Lekarz wyznacza datę kriotransferu w zależności od tego, ile dni mają zamrożone zaroki. Jeśli zostały zamrożone w trzeciej dobie po zapłodnieniu, lekarz wyznaczy datę kriotransferu za trzy dni. Jeśli zostały zamrożone w piątej dobie po zapłodnieniu – wówczas mają już postać blastocysty -  lekarz wyznaczy termin kriotransferu pięć dni od momentu pęknięcia pęcherzyka. Stadium blastocysty to ostatni etap rowoju zarodka możliwy do osiągnięcia w warunkach laboratoryjnych.

Czasem nie ma całkowitej pewności, w którym dokładnie momencie pękł pęcherzyk, jednak kliniki mają tzw. „okienko transferowe”, tzn. krótki termin toleracji czasu, w jakim należy zrobić kriotransfer.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!