Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Niepłodność kobiet – choroby jajników. Rak jajnika, zespół policystycznych jajników, przedwczesna menopauza, zaburzenia ciałka żółtego i nieprawidłowa budowa jajnika

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Wiele chorób dotyczących jajników daje powikłania w postaci niepłodności u kobiet. Wynika to z zaburzeń procesów jajeczkowania. Wśród schorzeń, które powodują niemożność zajścia w ciążę wymienia się rak jajnika, zespół policystycznych jajników, przedwczesną menopauzę, zaburzenia ciałka żółtego i nieprawidłową budowę jajnika.

Choroby dotykające jajników pojawiają się bez względu na wiek kobiety. Nie wolno lekceważyć nawet drobnych problemów – niewielkich torbieli czy stanów zapalnych, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla życia pacjentki. Jajniki odpowiadają za wytwarzanie żeńskich hormonów płciowych (estrogen i progesteron), przygotowują błonę śluzową do przyjęcia zapłodnionej komórki oraz służą za miejsce dojrzewania komórek jajowych. Ich dobra kondycja jest więc czynnikiem niezbędnym w płodności kobiety, ale też służy do utrzymania ciąży.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Na PCOS cierpi około 12% kobiet, z czego u 40% z nich pojawiają się problemy z płodnością. Zespół policystycznych jajników powoduje bowiem stały lub przejściowy brak owulacji. Niestety nie ma żadnych badań potwierdzających przyczynę zachorowań na PCOS i jak w większości takich niewyjaśnionych chorób, podejrzewa się uwarunkowania genetyczne za pojawianie się schorzenia. Zespół policystycznych jajników zaburza równowagę hormonalną kobiety – zbyt wysokie są parametry hormonu LH i hormonów FSH/LH, produkowanych przez przysadkę mózgową. Za duży ich poziom prowadzi do zwiększenia ilości niedojrzałych pęcherzyków Graafa, które zaburzają owulację - nie może dojść wtedy do uwolnienia komórki jajowej i uniemożliwione jest jej zapłodnienie. Dodatkowo dochodzi zaburzenie powstawania ciałka żółtego oraz następuje niedobór progesteronu we krwi. Niedobór progesteronu będzie objawiał się nieregularnym miesiączkowaniem, nadmiernym owłosieniem na twarzy i plecach oraz pojawieniem się trądziku. Nie są to jednak jedyne skutki – na jajnikach przepełnionych obumierającymi pęcherzykami pojawiają się cysty (torbiele wypełnione płynem, gazem lub półstałym materiałem).

Objawy. Przy PCOS nieregularne krwawienia pojawiają się raz na 3-4 miesiące i poza nadmiernym owłosieniem (nad wargą, na brodzie, podbródku, szyi, brodawkach sutkowych, mostku, ramionach, paliczkach i kroczu), łysieniem typu męskiego (wynik zbyt dużego poziomu testosteronu) czy trądzikiem kobieta cierpi też na tycie, niespowodowane złą dietą czy nieodpowiednim stylem życia.

Leczenie. Konieczna jest wizyta u ginekologa-endokrynologa, który zleca badanie poziomu hormonów we krwi i USG przezpochwowe. Im wcześniej zespół policystycznych jajników zostaje zdiagnozowany, tym większe są szanse kobiety na prawidłowe zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Objawy schorzenia nasilają się z wiekiem i mogą doprowadzić do trwałej niepłodności – dla układu rozrodczego kobiety najlepiej jest by pierwsza ciąża planowana była przed 25 rokiem życia.

Kiedyś lekarze diagnozujący PCOS usuwali część jajnika lub jajników, by ułatwić owulację. Obecnie jednak częściej ingerencja chirurgiczna polega na wykonaniu laparoskopii, podczas której wypala się powstałe torbiele. Wcześniej jednak zalecane jest zrzucenie wagi oraz zerwanie z nałogami, zwłaszcza nikotyną, która wpływa na zwiększenie ilości androgenów. Zespół policystycznych jajników to schorzenie bardzo trudne w wyleczeniu, często zalecana jest terapia hormonami, które mają przywrócić regularny cykl. Zwykle dokonuje się tego przy pomocy środków antykoncepcyjnych, żeby zmniejszyć produkcję pęcherzyków przez jajniki i zapobiec powstawaniu torbieli. Hormonoterapia niestety może trwać wiele lat, jednak przerywana jest na planowany czas zajścia w ciążę. Kilkumiesięczne leczenie powoduje stabilizację poziomu hormonów, a co za tym idzie – zwiększa szansę na uwolnienie dojrzałej komórki jajowej. Kobiety chorujące na PCOS są zagrożone rakiem wyściółki macicy, chorobami układu sercowo-naczyniowego i cukrzycą typu drugiego.

Rak jajnika

Nowotwór jajnika jest drugim po raku szyjki macicy  https://dobrebadanie.pl/aktualnosci/znacznik/245-rak%20szyjki%20macicy.html  najczęstszym rodzajem nowotworu dotykającego narządu rodnego. W Polsce diagnostyka raka jajnika przeprowadzana jest zwykle bardzo późno, a co za tym idzie, zmniejszają się szanse kobiety na wyleczenie choroby. W grupie ryzyka znajdują się kobiety po menopauzie, kobiety, w których rodzinie pojawiał się rak piersi, rak trzonu macicy lub rak jelita grubego, a także kobiety, których siostra lub mama zachorowała na raka jajnika. Większe ryzyko zachorowania występuje też u kobiet otyłych i bezdzietnych. Rak jajnika jest mniejszym zagrożeniem dla kobiet, które urodziły już dzieci (im ich więcej, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania) lub dla tych, które stosują antykoncepcję. Nowotwór jajnika rozrasta się w postaci guzów na inne narządy jamy brzusznej – jelita, wątrobę, śledzionę.

<< < 1 2 3 4 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!