Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Endometrioza – bolesna przyczyna niepłodności

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Endometrioza jest nieuleczalną chorobą przewlekłą, bardzo istotną dla kobiet w wieku rozrodczym. Zmniejsza ona aż dziesięciokrotnie poziom płodności u chorych w porównaniu do zdrowych kobiet. Dodatkowo aż u 40-50% pań, u których podejrzewana jest niepłodność, diagnozowana jest także endometrioza. Jakie są jej objawy?

Chociaż jest to schorzenie utrudniające poczęcie, czasem wymagające zabiegu chirurgicznego usunięcia torbieli, to nie oznacza to trwałej bezpłodności. Większość z kobiet nie ma zbyt dużych problemów z zajściem w ciążę zwłaszcza, jeśli endometrioza jest u nich szybko zdiagnozowana i leczona. Największym problemem z diagnostyką choroby jest przypisanie konkretnego objawu (które zwykle pasują też do innych dolegliwości), a także nawet kilkuletni proces rozpoznawania choroby. Niestety rozwija się ona powoli i dopiero silne objawy bólowe skłaniają chore do wizyty u lekarza -  schorzenie to często pojawia się u kobiet cierpiących na bardzo silny ból miesiączkowy (40-60% ma też endometriozę) i ból w obrębie miednicy mniejszej (endometrioza diagnozowana u 70% pań).

Definicja choroby

Endometrioza jest do tej pory niezbyt dobrze przeanalizowaną chorobą kobiecą. Po raz pierwszy została opisana w 1690 roku przez Daniela Shroena i mimo wielu prób zbadania etiologii schorzenia, nie ma badań potwierdzających czy wpływ na nią mają czynniki środowiskowe, genetyczne, alergiczne czy autoimmunologiczne. A jest to dość powszechna choroba, bowiem dotyka ona od 7 do 15% kobiet miesiączkujących – bardzo rzadkie zdarzają się też przypadki endometriozy u dzieci i dziewczynek przed rozpoczęciem miesiączki lub u kobiet dorosłych będących po menopauzie. Choroba o łagodnym przebiegu może występować u wielu kobiet, nie powodując większych problemów zdrowotnych. Nie można jednak jej bagatelizować, a niepokojące objawy powinny być konsultowane z lekarzem, ponieważ nieleczona endometrioza może prowadzić do całkowitego usunięcia macicy.

Endometrioza jest chorobą doprowadzającą do zmian w budowie wewnętrznych organów płciowych. Najbardziej narażone na przekształcenia są miejsca leżące w obrębie endometrium, pod którego tajemniczą nazwą kryje się błona śluzowa wyścielająca macicę. U zdrowych kobiet błona śluzowa znajduje się wewnątrz macicy, a w wyniku endometriozy występuje ona poza nią. Niestety wtedy znajduje sobie ona miejsce w obrębie jamy brzusznej, obejmując jajowody, jajniki, zewnętrzną część macicy, otrzewną część miednicy mniejszej, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą czy więzadeł podtrzymujących macicę. Gruczolistość macicy, zamienna nazwa na endometrium, diagnozowana może być też na bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, w pochwie, na szyjce macicy czy na pęcherzu moczowym. Ponadto każde ognisko endometriozy podlega zmianom hormonalnym, które powstają w wyniku miesiączkowania – problemem jest jednak to, że tak złuszczona śluzówka nie może zostać wydalona z organizmu, a co za tym idzie, dochodzi do wewnętrznego krwawienia, rozkładu krwi, stanu zapalnego i tworzenia się zrostów.

Objawy endometriozy

Pierwszymi objawami endometriozy atakującej układ rozrodczy, są bolesne miesiączki i ból podczas stosunku. Później zauważane są także bóle podbrzusza i miednicy oraz ból w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Ponadto pary starające się o dziecko dotyka problem bezpłodności. Choroba ta ulokowana w układzie pokarmowym lub moczowym powoduje bóle skurczowe, cykliczne krwawienia z układu moczowego lub odbytu, zaparcia, wzdęcia czy biegunki. Bardzo często endometriozie towarzyszą choroby autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenia stawów, choroby tarczycy czy łuszczyca.

Pierwszym powodem, dla którego kobiety powinny decydować się na wizytę u ginekologa jest ból podczas miesiączki, który dodatkowo wzmacniany jest bólem krzyża, problemami z oddawaniem moczu czy wypróżnianiem się, zaparciami, biegunkami, wymiotami czy gorączką. Ból niekiedy jest tak silny, że wraz z podejrzeniem torbieli na jajniku chore zaczynają obawiać się choroby nowotworowej. Po kilku latach trwania choroby występuje też obfite krwawienie miesiączkowe, diagnozuje się niedrożność jajników, zaburzenia cyklu oraz niepłodność lub bezpłodność. Ból, który występuje przy endometriozie spowodowany jest powstawaniem w obrębie miejsca zapalnego choroby blizn, bliznowców, guzków i krwawień (pomiędzy miesiączkami, krwiomocz, krwawienie z przewodu pokarmowego). Często jednak takie objawy kojarzone są z Zespołem Napięcia Przedmiesiączkowego i dopiero niemożność zajścia w ciążę i ból podczas stosunku sprawia, że pacjentka zasięga porady specjalisty. 

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!