Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Niepłodność wynikająca z chorób jajowodów. Endometrioza, choroby zapalne oraz zrosty otrzewnowe miednicy małej

4 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Niektóre z chorób jajowodów wpływają na ich niedrożność i w konsekwencji mogą prowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Do schorzeń powodujących niepłodność zaliczana jest endometrioza, choroby zapalne miednicy małej oraz zrosty otrzewnowe miednicy małej. Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie?

Jajowody umożliwiają przeprowadzenie komórki do macicy, więc ich niedrożność utrudnia lub uniemożliwia zapłodnienie komórki. Niedrożność jajowodów występuje zwykle w konsekwencji stanów zapalnych dróg rodnych, które przyczyniają się do tworzenia się zgrubień ścian jajowodów i zrostów, uniemożliwiając dostanie się plemnika do komórki jajowej. Przyczynami niedrożności poza stanem zapalnym są też ciąża pozamaciczna, poronienie, nowotwory jajowodów, używanie antykoncepcyjnej wkładki domacicznej, przebycie operacji chirurgicznych w jamie brzusznej oraz endometrioza. O endometriozie szerzej napisaliśmy TUTAJ.

Zapalenia narządów miednicy mniejszej

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia zapalenia narządów miednicy mniejszej to zespół objawów powstających na skutek zmian zapalnych macicy, jajowodów, jajników i otrzewnej mniejszej w wyniku ich zakażenia. Zwykle dotyka kobiet w wieku rozrodczym, aktywnych seksualnie. Największym problemem jest brak jednoznacznych kryteriów diagnostycznych oraz bagatelizowanie przez pacjentki niepokojących objawów. Zapalenia narządów miednicy mniejszej mają podobne spektrum objawów jak zapalenie wyrostka robaczkowego, ciąża ektopowa, endometrioza, skręt guza jajnika, zapalenie uchyłka jelitowego, kamica dróg moczowych, zakrzepica żył miednicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego czy odmiedniczkowe zapalenie nerek. Podobne symptomy dają również nowotwory narządu rodnego.

Przyczyny zapalenia narządów miednicy mniejszej. Lekarze wyróżniają dwie drogi zakażenia chorobą – drogą zstępującą (przez układ krwionośny, zakażenie pooperacyjne, bardzo rzadko wywołane jest też przez prątki gruźlicy, paciorkowce, bakterie beztlenowe, błonicę czy pałeczki okrężnicy) i drogę wstępującą (przez pochwę do szyjki macicy, błony śluzowej macicy, jajowodu i jajnika). Najczęściej zapalenie spowodowane jest zakażeniem wstępującym przez patogeny przenoszone drogą płciową. W 39% przypaków w kanale szyjki macicy zapalenie powoduje Chlamydia trachomatis, w 80% w tym samym narządzie i w 18% w jajowodach zapalenie wywołuje Neisseria gonorrhoeae – dodatkowo dochodzą do tego zakażenia mieszane wywołane przez kombinacje różnych drobnoustrojów. Zakażenie wstępne spowodowane jest zwłaszcza wszelkimi zachowaniami wiążącymi się z osłabieniem miejscowych czynników odpornościowych szyjki macicy (poronienie, poród, wkładka wewnątrzmaciczna, kontakty seksualne bez zabezpieczenia lub w trakcie miesiączki). Wyróżnia się pięć postaci choroby: ostra (acute PID), utajona (silent PID), atypowa (atypical PID), przewlekła (chronic PID) oraz jako powikłanie po porodzie lub w wyniku poronienia (postpartum/postabortal PID). Stadium ostre jest najłatwiejsze w zdiagnozowaniu przez najmocniejsze nasilenie objawów – uznawane jest za stan naglący, mogące powodować zagrożenie życia.

Objawy. Wiele kobiet nie cierpi na żadne objawy zapalenia narządów miednicy (zwykle w zakażeniach chlamydią) albo nie są one na tyle problematyczne, żeby zdecydować się na wizytę u lekarza. Takie zaniedbanie może sprawić, że schorzenie zostanie wykryte później – dopiero gdy towarzyszy temu problem z zajściem w ciążę lub nasilający się ból w okolicach miednicy.

Wśród najczęstszych objawów zakażenia wymienia się ból w dolnej części brzucha i okolicach miednicy, ból w dolnym odcinku pleców, ból odczuwany podczas oddawania moczu czy podczas stosunku seksualnego, nieregularne krwawienia menstruacyjne, obfite upławy, gorączka, zmęczenie, biegunka czy wymioty.

Diagnostyka choroby opiera się na prawidłowym przypisaniu objawów do tego schorzenia. Dodatkowo wykonuje się badanie miednicy, analizę upławów, badanie moczu lub badanie posiewu z pochwy. Wśród często wykonywanych badań wymienia się również USG miednicy, biopsję śluzówki macicy lub laparoskopię – ta ostatnia daje 100% potwierdzenie rozpoznania. W badaniu krwi stwierdza się podwyższoną leukocytozę, CRP oraz przyspieszenie OB.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!