Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Niepłodność wynikająca z chorób macicy. Mięśniaki, zaburzenia rozwojowe oraz zrosty wewnątrzmaciczne (zespół Ashermana)

4 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Macica w organizmie kobiety odpowiedzialna jest głównie za przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej oraz jest miejscem, w którym rozwija się płód aż do momentu porodu. Jest to narząd odpowiedzialny także za przebieg zapłodnienia, dlatego jego niedyspozycja będzie skutkowała problemami z zajściem w ciążę. Lekarze wśród chorób macicy związanych z bezpłodnością wymieniają mięśniaki macicy, zaburzenia rozwojowe macicy oraz zrosty wewnątrzmaciczne (zespół Ashermana).

Większość chorób związanych z układem rodnym kobiety nie daje bardzo charakterystycznych objawów, dlatego też ich wykrywalność jest dość późna. Także ilość narządów wchodzących w skład jamy brzusznej nie pozwala tak szybko zdiagnozować, który organ jest źródłem bólu. Bardzo ważne są badania ginekologiczne i badania okresowe, o których powinny pamiętać nie tylko kobiety starające się o dzieci – zaniedbywanie swojego zdrowia i oznak, jakie daje nasz organizm może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Przeczytaj: 
Niepłodność wynikająca z chorób jajowodów

Mięśniaki macicy

Mięśniaki są dość częstą przypadłością – choruje na nie ok. 20% kobiet w wieku od 35 lat wzwyż i co druga kobieta po 50 roku życia (chociaż wiek nie ma w przypadku tego schorzenia większego znaczenia). Przyczyny formowania mięśniaków wciąż nie są znane, chociaż stanowią one aż 95% wszystkich łagodnych guzów zlokalizowanych w narządzie rodnym kobiety. Ze względu na duży związek choroby z nieprawidłowymi (za wysokimi) wynikami estrogenów i (zbyt niskimi) progesteronu, powstawaniu mięśniaków przypisuje się związek z zaburzeniami hormonalnymi. Guzki też mogą powstawać w wyniku nadprodukcji przez organizm hormonów płciowych lub na skutek zażywania niektórych leków hormonalnych. Wśród czynników ryzyka wystąpienia choroby wymienia się pochodzenie (większe ryzyko u Afrykanek i Karaibek), otyłość (ryzyko choroby jest 3 krotnie większe u kobiety ważącej 70 kg, niż u tej ważącej 50 kg) oraz ilość przebytych ciąż (mniejsze ryzyko u kobiet, które urodziły dzieci niż tych bezdzietnych).

Mięśniaki zbudowane są z mięśni gładkich. Są wykrywalne, gdy osiągają wielkości 2-3 cm, ale bywa, że gdy lekarz znajduje je u pacjentki, mają już 10-12 cm, a nawet więcej. Mięśniak to komórki mięśniowe macicy, które nadmiernie rozrastają się w pewnym miejscu narządu – nazywane są przez to łagodnymi rozrostami nowotworowymi. Bardzo rzadko występują pojedynczo (10% mięśniaków), zazwyczaj są to grupy kilku, kilkunastu guzków, których rozwój prowadzi do zburzeń kształtu i wielkości macicy, która może rozrosnąć się nawet do łuków żeber. Mięśniaki można podzielić ze względu na ich umiejscowienie w organizmie. Wyróżnia się mięśniaki podsurowicówkowe, które rosną na zewnątrz macicy; śródścienne, które rozwijają się w ścianie macicy oraz podśluzówkowe, które rosną do środka macicy. Mięśniaki dość rzadko zamieniają się w złośliwą postać tzw. mięsaka, jednak lekarz prowadzący zawsze musi być przygotowany na taką ewentualność – zwłaszcza u kobiet po menopauzie.  

Objawy choroby będą się różniły ze względu na wielkość oraz rodzaj mięśniaka. Śródścienne i podsurowicówkowe mogą powodować ból, ze względu na ich rozrastanie się i wywieranie nacisku na sąsiadujące narządy – mogą to być więc bóle podbrzusza czy uczucie parcia na pęcherz czy odbytnicę. Mięśniaki podśluzówkowe z kolei najczęściej wywołują bardzo bolesne miesiączki, które trwają dłużej i są bardziej obfite niż normlanie. Ze względu na długość i ilość krwawienia miesiączkowego, u kobiet tych często diagnozuje się niedokrwistość, anemię czy niewydolność krążenia. Podśluzówkowe ponadto najczęściej odpowiadają za niepłodność, ponieważ utrudniają zapłodnionej komórce zagnieżdżenie się w ścianie macicy, a także są dość częstą przyczyną poronień i przedwczesnego porodu.

Diagnostyka. Każdy ból o dużym nasileniu lub długim czasie trwania powinien być sprawdzany przez lekarza ginekologa. Specjalista podejrzewający mięśniaki zleci badanie ginekologiczne oraz przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, które umożliwia dokładne obejrzenie szyjki macicy, jajników oraz wnętrza jamy macicy. Badanie to jest na tyle dokładne, że wykrywa guzki tak małe, że jeszcze nie powodują jakichkolwiek objawów.

<< < 1 2 3 4 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!