Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Niepłodność wynikająca z chorób pochwy. Wady wrodzone i nabyte pochwy, pochwica, dysbakterioza pochwy oraz zapalenie pochwy

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Na płodność kobiet ma wpływ zdecydowanie więcej czynników niż na płodność mężczyzn. Jednym z nich są wady pochwy wśród których za niepłodność odpowiadają wady wrodzone i nabyte narządu, stany zapalne pochwy, dysbakterioza pochwy oraz pochwica. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Narządy płciowe kobiety podlegają wielu zniekształceniom. Wśród nich są między innymi zarośnięcia (brak światła narządu), przegrody (np. niewłaściwe łączenie się komórek w życiu płodowym), zdwojenia, narządy szczątkowe (niecałkowicie rozwinięte) lub nawet ich brak (agenezja). Niedrożność pochwy jest czynnikiem utrudniającym lub udaremniającym zapłodnienie. Wady występujące w przedsionku pochwy powodują silny dyskomfort lub całkowicie uniemożliwiają uprawianie seksu. Zaburzenia drożności zlokalizowane w głębi narządu w okresie dorosłym kobiety nie pozwalają na dostanie się plemnika do komórki jajowej. Jakie choroby odpowiadają za niedrożności pochwy?

Przeczytaj także: 
Niepłodność wynikająca z chorób macicy

Wady wrodzone i nabyte pochwy 

Wykrywalność. Wady rozwojowe pochwy są dość rzadkimi schorzeniami narządów płciowych kobiet, jednak dzięki dobrej diagnostyce – chore kobiety są rozpoznawane wcześniej, niż jeszcze kilka lat temu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wady w dzieciństwie nie przysparzają żadnych objawów, więc diagnozowane są najwcześniej wtedy, gdy mimo odpowiedniego wieku nie rozpoczyna się krwawienie miesięczne. Jeśli wada nie skutkuje żadnymi niepokojącymi symptomami, może być wykryta bardzo późno, czyli w momencie starania się przez kobietę o zajście w ciążę. Wczesna diagnoza jest gwarantem tego, że pacjentka nie będzie miała dużych problemów z zajściem w ciążę przyszłości – natomiast im później stwierdzi się wadę i przywróci drożność pochwy – tym większe ryzyko trwałej bezpłodności.

Przyczyny. Wady wrodzone pochwy czy macicy dotykają 1% kobiet na świecie i są nie do końca poznanymi schorzeniami, jeśli chodzi o przyczyny ich powstawania. Zwykle stopień zniekształcenia czy zmian w narządzie wiąże się z natężeniem zakłóceń w procesie tworzenia się i wzrostu organów w rozwoju zarodkowym (organogeneza). Zniekształcenia tego narządu dzielone są na trzy kategorie – wrodzony brak pochwy, poprzeczne przegrody pochwy lub podłużne przegrody pochwy.

Wrodzony brak pochwy występuje najczęściej łącznie z całkowitym niewykształceniem się macicy, co nazywane jest zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Kustnera-Hauser (zespół MRKH). Jest to najczęstsza z wad pochwy, jednak mimo jej braku pozostałe narządy – między innymi jajniki - funkcjonują prawidłowo, a więc także funkcje hormonalne nie ulegają zaburzeniu.

Poza zespołem MRKH, przyczyną niewykształcenia się pochwy może być zespół niewrażliwości na androgeny (AIS, zespół Morrisa), który spowodowany jest mutacjami w genie kodującym androgeny. Osoby takie rodzą się z genotypem męskim XY jednak z rozwiniętymi drugorzędnymi cechami kobiety. Ponadto pacjentki takie utożsamiają się z płcią żeńską, której genetycznie nie odpowiadają, więc usuwa się u nich operacyjnie jądra i wykonywana jest plastyka pochwy. Jednak nie jest to narząd wytworzony naturalnie, dlatego kobiety takie są całkowicie bezpłodne. Wrodzony brak pochwy najczęściej diagnozowany jest w chwili niepojawienia się miesiączki, głównie też z tego powodu, że pozostałe cechy kobiece powstające w wyniku dojrzewania (piesi, owłosienie łonowe) są wykształcone prawidłowo.

Poprzeczna przegroda pochwy może występować w postaci całkowitej lub częściowej, zwykle w górnej części narządu. Przegrody całkowite zamykają światło pochwy, co objawia się brakiem normalnego odpływu krwi miesiączkowej, bólami podbrzusza (cofanie się krwi do macicy a nawet jamy brzusznej)  oraz problemami we współżyciu z partnerem. Do tych wad zalicza się również całkowite lub częściowe zarośnięcie błony dziewiczej, która powoduje brak miesiączki. Powstaje w życiu płodowym w wyniku niedokształcenia pierścienia błony dziewiczej, ale może być też wadą nabytą – zwykle w następstwie reakcji zapalnej. Razem z przegrodami występują krwiaki zastoinowe, zrosty, przewlekłe stany zapalne, czasem rozwija się także endometrioza. Wszystko to oczywiście zdecydowanie zmniejsza płodność kobiety.

<< < 1 2 3 4 > >>
Źródło: DobreBadanie.pl l Natalia Latoch

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!