Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Nowotwór jądra – jedna z przyczyn niepłodności mężczyzn

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

W Polsce co roku nowotwór jądra diagnozowany jest u około 700 mężczyzn – głównie ludzi młodych, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia. Niestety jest to też najczęściej diagnozowany złośliwy nowotwór u panów w wieku 20-40 lat. Jakie są objawy oraz leczenie nowotworów jądra?

Wyczucie zmiany na jądrze zwykle nie oznacza, że są to guzy nowotworowe – najczęściej diagnozuje się stany zapalne, których przyczyną są infekcje dolnych dróg moczowych i nasiennych, zapalenie pęcherza moczowego, uraz krocza i moszny.

Przeczytaj także: 
Samobadanie jąder


Stan zapalny może być też wynikiem niewielkiego powikłania po cewnikowaniu, cytoskopii lub przezcewkowego zabiegu urologicznego.

Przyczyny powstawania raka jądra

Jak w przypadku wielu typów nowotworu, tak i rak jądra nie ma jednoznacznej etiologii; wymienia się jednak pięć decydujących czynników. Pierwszym, jak w przypadku wielu chorób o nieokreślonym podłożu, wymienia się podłoże genetyczne – dziedziczenie. Kolejną przyczyną może być niezstąpienie jądra do moszny, co zwykle wykrywane jest już u bardzo małych dzieci. W życiu płodowym powinno nastąpić zstąpienie jąder z jamy brzusznej, przez kanał pachwinowy do jąder. Jeśli to nie nastąpi,  najczęściej jeszcze przed ukończeniem roku u chłopca narząd prawidłowo umiejscawia się w mosznie. Jeśli rodzice nie zaniedbują wizyt lekarskich dziecka, lub gdy znajduje się ono pod kontrolą lekarza, to zauważenie przez specjalistę schorzenia nie stanowi większego problemu – niezstąpione jądro trzeba bowiem leczyć hormonalnie lub chirurgicznie i doprowadzić je do moszny przed ukończeniem drugiego roku życia; tak wykryta i leczona przypadłość daje chłopcu duże szanse na posiadanie dzieci w przyszłości oraz istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jądra.

Trzecią przyczyną powstawania tego typu nowotworu mogą być powtarzające się infekcje narządu. Zapalenie jąder lub najądrzy powodowane jest wirusem lub bakterią, których ognisko zapalne znajduje się w innym miejscu w organizmie, ale dociera do jąder poprzez krew. Inną przyczyna zakażenia jest też infekcja układu moczowego – patogeny dostają się do jader przez nasieniowód. Nieleczone lub źle leczone infekcje bakteryjne lub wirusowe narządu zwiększają ryzyko powstania nowotworu jądra aż 5-10 krotnie. 3 krotnie wzrasta też u mężczyzn ryzyko zachorowania na nowotwór jądra, gdy poddali się oni operacyjnemu leczeniu przepukliny pachwinowej. Za ostatnią główną przyczynę pojawiania się raka jądra podaje się wiek rodzącej matki (powyżej 35 roku życia) oraz nietypowy przebieg ciąży – dla chłopców nienajlepsze jest duże stężenie estrogenu we krwi matki, zwłaszcza w 7 tygodniu życia płodu, gdy zaczynają kształtować się organy płciowe, w tym jądra. Nadmiar hormonów u matki często związany jest z leczeniem niepłodności. Istotne może być również zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia, zakażenie wirusem HIV i niska waga urodzeniowa noworodka. Do tej pory jednak najbardziej jednoznacznie badania wskazują na największy ryzyko zachorowania u pacjentów, którzy w przyszłości już chorowali na raka jądra (u 1-2% wyleczonych chorych diagnozuje się nowotwór w drugim jądrze) lub na wnętrostwo (10% ryzyka że w niezstąpionym jądrze rozwinie się rak).

Rodzaje nowotworów jądra

Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia, wyróżnia się aż 6 typów raka jądra, ze względu na jego histopatologię.

Pierwszy typ obejmuje nowotwory zarodkowe i dzieli się na dwie grupy – rak powstały z jednego lub z więcej niż jednego utkania histologicznego. Jedno utkanie posiada nasieniak klasyczny, nasieniak spermatocytowy, rak zarodkowy, guz pęcherzyka żółtkowego, nabłoniak kosmówkowy i potworniak. Potworniaki dzieli się ze względu na stopień zaawansowania choroby na typ dojrzały, niedojrzały i typ z przemianą złośliwą. Więcej niż jedno utkanie histologiczne posiada rak zarodkowy i potworniak, nabłoniak komórkowy i inny typ utkania oraz pozostałe rodzaje guzów mieszanych.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!