Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Niepłodność wynikająca z chorób szyjki macicy. Zwężenie szyjki, przeciwciała przeciwspermowe oraz uniemożliwianie transportu plemników

4 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Za czynniki szyjkowe niepłodności uważa się zwężenie szyjki macicy, wytwarzanie przez nią przeciwciał przeciwspermowych oraz uniemożliwianie transportu plemników do światła macicy, ze względu na złe parametry śluzu szyjkowego. Są to przypadłości rzadkie, jednak bardzo istotne w badaniu problemów płodności u kobiet.

Szyjka macicy składa się z dwóch części – pochwowej i nadpochwowej. Łączy ona pochwę i jamę macicy, stanowiąc też drogę dla plemników do komórki jajowej; jest także miejscem magazynowania gamet męskich. Śluz z kolei pełni funkcję odżywczą dla plemników oraz ochrania je przed niekorzystnym działaniem środowiska pochwy. Niepłodność może wynikać też ze zmian chorobowych samej szyjki macicy, są to skurcz cieśni szyjki, wrodzone zarośnięcie szyjki, niedorozwój szyjki macicy, jej rozdacie, blizny lub nadżerki.

Wśród chorób szyjki macicy najczęściej występuje jej zapalenie, które spowodowane jest zwykle infekcjami przenoszonymi drogą płciową (chlamydia, rzeżączka, opryszczka narządów płciowych). Bliznowacenie szyjki macicy jest zwykle spowodowane nieprawidłowo wykonanym zabiegiem elektrokoagulacji (leczenia nadżerki). Przeważnie jednak nie powoduje tak dużych trudności w zachodzeniu w ciążę. Skurcz cieśni szyjki wywołany jest nadmierną reakcją szyjki na substancje kurczące (prostaglandyny), które występują w nasieniu. W wyniku zakażenia lub nieprawidłowego rozrostu tkanek, powstaje nadżerka, czyli uszkodzenie różowego nabłonka płaskiego. W większości nie powoduje ona żadnych objawów, dlatego szacuje się, że nawet 95% kobiet, miało to schorzenie. Endometrioza z kolei wpływa na powstawanie torbieli szyjki macicy. Torbiele Nabotha zwykle  nie wymagają leczenia i nie powodują objawów. Polipy szyjki macicy nie są złośliwe, ale wywołują nieregularne krwawienie i upławy, które utrudniają zapłodnienie. Na szyjce w wyniku działania wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) powstają kłykciny kończyste – niezłośliwe zmiany szyjki.

Większość z chorób szyjki macicy objawia się podobnie – bólem podczas stosunku płciowego, upławami w kolorze zielonym, szarym, białym lub żółtym, krwawieniem z pochwy w czasie lub po stosunku płciowym, znacznie obfitszym miesiączkowaniem oraz bólem, uciskiem czy uczuciem ciężaru w obrębie miednicy. Wiele z nich nie objawia się żadnymi symptomami, jednak pojawienie się tych wyżej wymienionych może świadczyć o chorobie – nawet niewielki objaw powinien być skonsultowany z lekarzem.

Zwężenie szyjki macicy

Zwężenie, a nawet zarośnięcie szyjki macicy może być wywołane wieloma czynnikami, zazwyczaj jednak najbardziej istotny na powstawanie schorzenia jest przebieg operacji szyjki macicy, długi poród naturalny, stany zapalne oraz stany nowotworowe. Niedrożność lub zarośnięcie szyjki blokuje ujście krwi miesiączkowej z jamy macicy, w wyniku czego tworzy się jej krwiak. Jest to najczęstsza przypadłość powodująca niepłodność szyjkową. Bardzo często wywołana jest zabiegiem elektrokoagulacji lub innymi zabiegami na szyjce (biopsji, wyłyżeczkowaniu jamy macicy), dlatego większość z zabiegów narządów rodnych wykonuje się, gdy kobieta ma już potomstwo. Innym powikłaniem zwężenia szyjki macicy jest jej niewydolność, która oznacza przedwczesne rozwierania się i skracanie szyjki macicy w czasie ciąży (może wywołać poronienie lub poród przedwczesny).

Całe zaburzenie powoduje ból, a gromadzona w narządzie krew jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które wywołują zapalenie endometrium, przydatków, a nawet jamy otrzewnej. Zwężenie takie rozszerza się przy użyciu sondy i rozszerzacza Hegara. Na kilka dni w tym miejscu pozostawia się dren, które pozwoli na przywrócenie szyjce prawidłowych funkcji.

Przeciwciała przeciwplemnikowe

Mogą być produkowane przez organizm mężczyzny jak i kobiety. Przeciwciała to białka, które znajdują się we krwi, śluzie szyjkowym lub w nasieniu. Przeciwciała niszczą w naszym organizmie elementy pochodzące z obcych organizmów. Za taki antygen uznawane są także plemniki, jednak u zdrowych pań nie są one rozpoznane jako zagrożenie dla organizmu i nie utrudniają one procesu zapłonienia. Plemniki jednak zaatakowane przez takie białka, tracą na szybkości, a nawet są niszczone, co zaburza płodność pary. Zwykle jest to jednak przypadłość panów – aż 10% niepłodnych mężczyzn i 5% niepłodnych kobiet wytwarza takie przeciwciała.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!