Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Leczenie chirurgiczne niepłodności kobiet - przegroda macicy, niedrożność jajowodów, zespół policystycznych jajników, endometrioza

4 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Leczenie chirurgiczne stosowane jest najczęściej u kobiet, których niepłodność wynika z wad wrodzonych układu rozrodczego lub jego chorób przewlekłych. Najpierw jednak konieczne jest zdiagnozowanie problemu.

Histerosalpingografia (HSG) polega na podaniu do wnętrza macicy i jajowodów kontrastu i wykonaniu w następnym etapie zdjęć rentgenowskich; badanie pomaga określić kształt i wielkość macicy, ocenić jej wady, zrosty, określa też drożność jajowodów. Laparoskopia jest zabiegiem operacyjnym pozwalającym zdiagnozować endometriozę; wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Podobnym zabiegiem jest histeroskopia, która poza oceną endometrium, pozwala też sprawdzić ujścia jajowodów i umożliwia ich chirurgiczne wyleczenie.

Przeczytaj także: 
Leczenie: inseminacja, przeniesienie gamet lub transfer zygot do jajowodów, in vitro

Leczenie hormonalne niepłodności u kobiet

Zwykle leczenie chirurgiczne wymaga znieczulenia ogólnego,  w niektórych przypadkach stosowana jest metoda laparoskopowa. Na terapię chirurgiczną kierowane są panie, u których konieczne jest usunięcie przegrody macicy, leczenie niedrożności jajowodów, leczenie pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników i leczenie w przypadku endometriozy.

Usuwanie przegrody macicy

Jest to metoda dająca aż 99% skuteczność w leczeniu niepłodności. Polega na usuwaniu wady wrodzonej (sklasyfikowane na V spośród VII klas wad wrodzonych przez American Fertility Society – obecnie ARSM), jaką jest przegroda macicy, która najczęściej diagnozowana jest przy powtarzających się nawykowych poronieniach czy porodach przedwczesnych. Operacja usunięcia przegrody częściowej lub całkowitej w większości przypadków pozwala uniknąć procedur wspomaganego rozrodu. Bardzo ważne jest rozróżnienie typu przegrody, ponieważ może być konieczne przeprowadzenie operacji macicy, szyjki macicy czy pochwy.

Przeczytaj:
Niepłodność wynikająca z chorób macicy

Jednoznaczną diagnozę lekarz może postawić na podstawie ultrasonografii 3D, jednoczesnej histeroskopii z laparoskopią i sonohisterografii (USG z podaniem soli fizjologicznej do jamy macicy). Metodą usunięcia przegrody macicy jest przeprowadzenie histeroskopowej resekcji (przecięcie przegrody przy użyciu histeroskopu). Resekcja przeprowadzona przy użyciu transrektalnej ultrasonografii 4D pozwala na naturalne ukształtowanie jamy macicy, co znacznie zwiększa szanse kobiety na donoszenie ciąży bez komplikacji – ten typ operacji jest metodą stosowaną przez dr nauk medycznych Artura Ludwina, którego prace naukowe i artykuły są publikowane nawet na łamach „The Journal Minimally Invasive Gynecology”. Konieczne jest też zastosowanie metod profilaktyki przeciwzrostowej.

Leczenie niedrożności jajowodów

To zabieg mikrochirurgiczny i plastyka jajowodów, które mają za zadanie przywrócić pierwotny wygląd zniekształconego narządu. Niedrożności jajowodów nie objawiają się bólem, dlatego rozpoznawane są dopiero w diagnostyce niepłodności. Chorobę stwierdza się na podstawie histerosalpingografii, która umożliwia ocenę drożności jajowodu i kształtu jamy macicy, zdeformowanej przez polipy, zrosty czy przegrody. Nieprawidłowości często muszą zostać potwierdzone także w badaniu laparoskopowym z podaniem błękitu metylenowego do jamy macicy.

Przeczytaj:
Choroby jajowodów. Endometrioza, choroby zapalne oraz zrosty otrzewnowe miednicy małej

Konieczne jest stwierdzenie, czy niedrożność dotyczy jednego, czy obydwu jajowodów. Jednostronna niedrożność oznacza, że istnieje możliwość zajścia w ciążę dzięki drugiemu, drożnemu jajowodowi. Czasem lekarz decyduje się na leczenie wspomagające owulację w jajniku połączonym ze zdrowym jajowodem. Niepłodność wywołaną obustronną niedrożnością jajowodów leczyć można głównie poprzez zapłodnienie pozaustrojowe.

Leczenie pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników  (zespołu policystycznych jajników)

Leczenie zespołu policystycznych jajników polega na przeprowadzeniu operacji, która potrafi umożliwić jajnikom przywrócenie zdolności produkcyjnej komórek jajowych. Choroba inaczej zwana jest też PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników i dotyka od 10 do 15% kobiet. Objawia się ona trądzikiem, nadmiernym owłosieniem, nieregularnymi miesiączkami i odkładaniem się tłuszczu w sferze brzusznej. Konieczne jest leczenie zwyrodnienia jajników, ponieważ niepłodność to nie jedyne powikłanie schorzenia – najgorszym jest pojawienie się nowotworu.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!