Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Leczenie hormonalne niepłodności u kobiet

4 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Przed przystąpieniem do leczenia niepłodności konieczne jest wykonanie kilku badań. Najbardziej podstawowym jest badanie cykli menstruacyjnych, które polega na porannym pomiarze temperatury w pochwie, pod językiem lub w uchu (pozwala to stwierdzić kiedy i czy występuje owulacja). Lekarz może też zalecić badanie poziomu hormonów, które pomaga określić występowanie owulacji.

Pierwszymi objawami charakterystycznym dla niepłodności o podłożu hormonalnym są nieregularne miesiączki, silne dolegliwości bólowe podczas miesiączki oraz wydłużenie lub skrócenie cyklu. Zaburzenia takie wymagają uregulowania poprzez przepisanie leków hormonalnych wyrównujących niedobory lub namiar konkretnych substancji. Leczenie hormonalne polega na stymulowaniu dojrzewania komórek jajowych i wyzwalaniu owulacji u pacjentki z zaburzeniem tego procesu. U kobiet najczęstszą przyczyną jest niedobór hormonów płciowych lub nadmiar hormonów męskich, a sprowadzenie ich do pożądanego poziomu trwa kilka miesięcy.

Przeczytaj także: 
Leczenie: inseminacja, przeniesienie gamet lub transfer zygot do jajowodów, in vitro

Leczenie chirurgiczne - przegroda macicy, niedrożność jajowodów, zespół policystycznych jajników, endometrioza

Niepłodność może być wywołana przez szereg zaburzeń w produkcji wielu hormonów, dlatego konieczne jest stwierdzenie przyczyn nieprawidłowości i dobranie odpowiedniego leczenia. W hiperprolaktynemii konieczne jest zmniejszenie prolaktyny we krwi, co osiąga się przy pomocy bromokryptyny, kabergoliny i innych hormonów. Zbyt niskie stężenie gonadotropin przysadkowych może świadczyć o hipogonadyzmie hipogonadopropowym; konieczne jest wtedy leczenie gonadotropinami egzogennymi. Hipogonadyzm hipogonadotropowy spowodowany jest z kolei zbyt wysokim poziomem gonadotropin, co próbuje się zbić gonadoliberyną (GnRH). Całkiem często u kobiet występuje nadmiar testosteronu, który często bywa regulowany preparatami przeciwdziałającymi androgenom. 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!