Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Leczenie niepłodności: inseminacja, przeniesienie gamet (GIFT) lub transfer zygot (ZIFT) do jajowodów, in vitro

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Leczenie niepłodności to proces – bardzo długi i złożony, dlatego para decydująca się na którąś z metod terapii musi być uzbrojona w cierpliwość. Niestety także diagnoza obejmuje wykonanie znacznej ilości badań umożliwiających określenie przyczyny niepłodności. Jakie są metody leczenia niepłodności u kobiet?

Warto pamiętać, że skuteczność leczenia niepłodności zależy od bardzo wielu czynników, na przykład uwarunkowań genetycznych, przebytych chorób i indywidualnych cech pacjenta. Terapie leczenia niepłodności kobiet podzielone są na trzy rodzaje: leczenie hormonalne, chirurgiczne i techniki rozrodu wspomaganego

Przeczytaj także:
Leczenie chirurgiczne - przegroda macicy, niedrożność jajowodów, zespół policystycznych jajników, endometrioza

Leczenie hormonalne niepłodności u kobiet

Wybór techniki wspomaganego rozrodu zależy od liczby dojrzałych komórek jajowych, jakości nasienia, stanu macicy oraz od wieku partnerów. Za techniki wspomaganego rozrodu uznaje się wszystkie zabiegi, które polegają na manipulowaniu komórką jajową bądź przechowywaniu jej poza organizmem kobiety. Technik takich jest wiele, jednak najbardziej popularne są inseminacja, GIFT, transfer zygot oraz in vitro. Skuteczność technik wspomaganego rozrodu wynosi od 30 do 35%. Są to metody kosztowne i zwykle nierefundowane przez NFZ. Każda próba jest też dla organizmu kobiety sporym obciążeniem.

Inseminacja

Jest najprostszą metodą wspomaganego rozrodu. Technika polega na wprowadzeniu do jamy macicy przez cewnik specjalnie zbadanego i przygotowanego, zdrowego nasienia partnera (IUI) lub dawcy (AID), co umożliwia ominięcie bariery ze śluzu szyjowego, a także przeciwciał, pierwotniaków i grzybów, które mogą niszczyć lub osłabić plemniki. W ciągu 6 miesięcy aż 56% kobiet, u których owulacja jest prawidłowa, zachodzi w ciążę. Pozostałe statystki mówią o 10-15% skuteczności. Zwykle inseminacje proponowane są parom, u których niepłodność występuje ze strony mężczyzny. Konieczne jest do tego stwierdzenie przynajmniej miliona zdrowych plemników w milimetrze – niższy wynik kwalifikuje już partnerów do zabiegu in vitro. Przed inseminacją konieczne jest też potwierdzenie drożności jajowodów u pacjentki. Brak prawidłowej owulacji nie zawsze wyklucza możliwość przeprowadzenia zabiegu – kobieta jednak musi wtedy przyjmować leki hormonalne (zwłaszcza pacjentki po 35. roku życia, kobiety chore na PCOS czy endometriozę). Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia do Spraw Leczenia Niepłodności w leczeniu niepłodności można wykonać 6 inseminacji – dalsze próby będą miały niemal zerową efektywność. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dopuszcza jednak możliwość wykonania większej ilości zabiegów tylko u kobiet w pełni zdrowych i będących w odpowiednim wieku (poniżej 35 roku życia). Zabieg ten jest bezbolesny.

Przeniesienie gamet do jajowodów (GIFT – Gamete Intrafallopian Transfer)

To inaczej dojajowodowy transfer gamet. Zwykle konieczne jest przyjmowanie przez kobietę leków hormonalnych, które stymulują powstanie kilku do kilkunastu pęcherzyków w jednym cyklu. Następnie komórki jajowe wraz z plemnikami umieszcza się w jajowodzie, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Metoda GIFT powstała w latach 80 tych XX wieku, jako alternatywa dla osób nieakceptujących leczenia techniką in vitro – zapłodnienie i rozwój zarodków przebiega w warunkach naturalnych. Według niektórych badań metoda GIFT przynosi lepsze rezultaty niż in vitro, jednak kobiety takie muszą mieć prawidłowe jajowody, a mężczyzna prawidłowe parametry nasienia – technika nie jest brana pod uwagę u par, których niepłodność leży po stronie mężczyzn lub gdy u kobiet zachodzą zaburzenia pracy jajowodów (głównie niedrożność). Największym problemem wykonania przeniesienia gamet do jajowodów jest to, że konieczne jest znalezienie szpitala, który posiada odpowiednie zaplecze operacyjne i nowoczesny sprzęt – tym samym jest to też jedna z najdroższych metod wspomaganego rozrodu.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!