Raport specjalny: Niepłodność - przyczyny, metody leczenia

Metody leczenia niepłodności u mężczyzn

5 paź 2015 r.

Fot. Shutterstock

Szacuje się, że u aż 25-30% niepłodnych mężczyzn nie można stwierdzić przyczyny powstawania problemów z płodnością. Wśród metod leczenia niepłodności mężczyzn wymienia się operację żylaków powrózka nasiennego, rewazektomię nasieniowodów, zapłodnienie wspomagane mikrochirurgicznie, neutralizowanie komórek przeciwplemnikowych.

Największym zagrożeniem dla dostosowania leczenia do konkretnej osoby jest niewłaściwa interpretacja wyników badań oraz próby diagnozowania się i leczenia, bez konsultacji z lekarzem. Leczenie niepłodności u mężczyzn polega na stosowaniu terapii hormonalnej, farmakologicznej lub chirurgicznej. Ponadto konieczna jest zmiana stylu życia i złych przyzwyczajeń tak, by zwiększyć szansę powodzenia terapii.

Leczenie chirurgiczne

Wśród technik tych wymienia się operacje żylaków powrózka nasiennego, podwiązanie nasieniowodów i zapłodnienie wspomagane mikrochirurgicznie.

Operacjami żylaków powrózka nasiennego zajmuje się urolog. W celu określenia najlepszej metody leczenia wykonuje się analizę nasienia oraz badanie ultrasonograficzne i test orchidometrem Pradera, które pozwalają ocenić kolejno wielkość, średnicę i konsystencję jąder oraz objętość narządu. Warto rozpocząć leczenie żylaków powrózka nasiennego, którego  głównego celem jest zachowanie płodności pacjenta. Terapia w 70-80% poprawia jakość nasienia – zwiększona zostaje jego ilość, mniej jest wadliwych plemników, zwiększa się ich szybkość oraz żywotność. Żylaki powrózka nasiennego występują u 15% mężczyzn, z czego aż u 35% pacjentów leczonych na niepłodność pierwotną i u 81% mężczyzn leczonych na niepłodność wtórną.

Przeczytaj:
Choroby jąder powodujące niepłodność: nieczynność idiopatyczna, wnętrostwo i żylaki powrózka nasiennego

Chirurgiczne leczenie żylaków powrózka nasiennego może być przeprowadzone przy użyciu kilku różnych  technik. Pierwsza to klasyczna operacja przy zastosowaniu metody Bernardiego (podwiązanie żyły jądrowej) czy metody Palomo (podwiązanie żyły i tętnicy jądrowej) lub usunięcie żylaków laparoskopowo. Kolejna metoda to embolizacja przezskórna, która polega na usuwaniu zmian przy użyciu cewnika, wprowadzanego przez nacięcie w pachwinie. Żylak usuwany jest przy użyciu niewielkich dawek naświetlania promieniami Rentgena. Pacjent szybko dochodzi do siebie po zabiegu, najczęściej wypisywany jest ze szpitala następnego dnia po operacji. Embolizacja skuteczna jest w 226 na 228 przypadków. Sklerotyzacja to podanie w obszarze zajętym żylakami środka farmakologicznego - zabieg wykonywany jest przy kontroli USG. Lek wywołuje zarośnięcie naczynia, dzięki włóknieniu śródbłonka – mężczyzna już po zabiegu może wykonywać wszelkie czynności. W 7-30% przypadków sklerotyzacja zostawia po sobie przebarwienie lub bliznę, które zwykle mija po kilkunastu miesiącach.

Rewazektomia nasieniowodów (inaczej wazowazostomia) jest to zabieg operacyjny służący przywróceniu drożności nasieniowodów. Rewazektomia przeprowadzana jest u mężczyzn, którzy poddali się trwałemu przecięciu nasieniowodów (wazektomii) lub których nasieniowody zostały uszkodzone podczas urazów moszny, przepukliny mosznowej lub jej operacji. Zabieg ten nie jest łatwy, jednak w wielu przypadkach można odtworzyć ciągłość nasieniowodów, a wśród tych pacjentów nawet odzyskać prawidłową ruchliwość plemników w 95% przypadków. Po rewazektomii 50-70% partnerek takich pacjentów zachodzi w ciążę. Istotnym czynnikiem dającym większe szanse na powodzenie rewazektomii jest czas jaki upłynął od przeprowadzenia przecięcia nasieniowodów – im krótszy, tym korzystniej. Rewazektomia jest jedną z najtańszych form przywrócenia płodności mężczyzny.

Przeczytaj:
Choroby jąder: wodniak jądra, uraz jądra i uszkodzenie w powikłaniu chorób wirusowych

Operacje zaczyna się od wykonania dwóch nacięć w skórze moszny, a następnie odszukuje się końce nasieniowodów i dokładnie je zespala. Później przepłukuje się odcinek nasieniowodów niewielką ilością soli fizjologicznej, a także mikroskopowo potwierdzana jest obecność żywych plemników w przynajądrzowym odcinku nasieniowodu. Rewazektomia trwa przynajmniej dwie godziny i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym (podpajęczynówkowym). Pacjent może opuścić szpital zazwyczaj po jednym, dwóch dniach – choć przez kilka dni może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe. Plemniki w nasieniu pojawiają się do 15 miesięcy po zabiegu; tylko 5% z tych pacjentów cierpi na obustronne zarośnięcie nasieniowodów po zabiegu. Rzadko występują też powikłania takie jak krwiak w mosznie, infekcja rany operacyjnej, wodniak jądra, zapalenie jądra lub najądrza, nieuzyskanie drożności nasieniowodów i wtórne zwężenie i zarośnięcie nasieniowodów w miejscu zespolenia.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!